25.07.2016

Toksyczne związki wciąż czekają na utylizację

Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przedłużyła promesę dla starosty tarnogórskiego na prawie 17 mln zł. Pieniądze mają zostać wydane na zabezpieczenie toksycznych odpadów po Zakładach Chemicznych “Tarnowskie Góry”.

Tereny po byłych zakładach to w tej chwili największa bomba ekologiczna w województwie śląskim. Wiele podobnych miejsc już zostało zabezpieczonych i nie zagraża środowisku naturalnemu. Poradzono sobie między innymi z toksycznymi odpadami po Kaletańskich Zakładach Celulozowo-Papierniczych, ale też z zagrożeniami na znacznie większą skalę. Natomiast rekultywacja odpadów po Zakładach Chemicznych "Tarnowskie Góry", mimo że ciągnie się od 1994 roku, nadal nie została zakończona. Szacuje się, że dotychczas unieszkodliwiono 70 proc. odpadów, jednak pozostałe nadal zagrażają zbiornikowi wód podziemnych, z którego wodę pije ponad milion mieszkańców. – Docierają do nas apele gmin czerpiących wodę z tego zbiornika. Promesa jest sprzed 2 lat i ponieważ upływał termin, na jaki została udzielona, rada nadzorcza przedłużyła go do końca roku. Fundusz wykazuje gotowość, by dalej wspierać likwidację tej bomby ekologicznej, na tyle, na ile może. Natomiast reszta jest po stronie rządowej. Zarząd powiatu powinien lobbować w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, by otrzymać pieniądze na rozwiązanie problemu – mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Promesa dotyczy zadania, które ma polegać na likwidacji trzech składowisk, dokończenie wyburzeń, rekultywacji zwałowisk i obszaru zakładowego na terenie byłych Zakładów Chemicznych "Tarnowskie Góry". Chodzi o umieszczenie na centralnym składowisku około 153 tys. m sześc. odpadów, zalegających na niezabezpieczonych zwałowiskach, w tym również skażonego gruntu oraz gruzu po wyburzeniach obiektów budowlanych. Potrzeba na to około 120 mln zł.

Ostatnie roboty związane z likwidacją bomby ekologicznej w Tarnowskich Górach zakończyły się w 2011 roku. Unieszkodliwiono wówczas 72 tys. m sześc. odpadów niebezpiecznych oraz dokończono rekultywację kwatery K3 Centralnego Składowiska Odpadów. Od tamtego czasu z powodu braku pieniędzy nie prowadzono robót.

Jarosław Myśliwski

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Artykuł ukazał się w GWARKU 31 z 02.08.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.