10.01.2019

Trzy zatrucia czadem w jednym budynku

28 listopada, 3 grudnia, 29 grudnia – włącza się czujka tlenku węgla, interweniują strażacy. Za każdym razem jadą pod ten sam adres: ul. Korola 23 w Bobrownikach Śląskich. I za każdym razem są poszkodowani, w tym dzieci. Co na to zarządca budynku?

29 grudnia czad był w powietrzu wydychanym przez 31-latka i 36-latkę, do szpitala trafiła też 2-letnia dziewczynka. Największe stężenie tlenku węgla było przy kratkach wentylacyjnych. W tym samym mieszkaniu strażacy interweniowali trzy tygodnie wcześniej – 3 grudnia. Wtedy też włączyła się czujka, a czad był w powietrzu wydychanym przez 36-latkę i jej dwie córki – 2-latkę i 9-latkę. Nie udało się jednoznacznie stwierdzić, skąd mógł ulatniać się tlenek węgla.

W listopadzie, ale już w innym mieszkaniu, matkę z roczną córką też zaalarmowała czujka. I też był już czad w wydychanym przez nie powietrzu. Tym razem wskazano przypuszczalne przyczyny zatrucia: zasłonięta kratka wentylacyjna i nieszczelny komin.

Za każdym razem o niebezpiecznych zdarzeniach strażacy informowali zarządcę budynku – ZGM Bytom. Trzy przypadki zatrucia czadem to wyraźny sygnał, że może potrzebny jest remont komina albo systemu wentylacyjnego.

Od 1 stycznia ZBM nie jest już zarządcą budynku przy ul. Korola 23. Stał się nim Zarząd Nieruchomości Tarnogórskich. Jego prezes, Franciszek Paśmionka, od nas dowiedział się o zatruciach tlenkiem węgla. I obiecał, że zajmie się wyjaśnieniem sprawy, tak żeby ustalić, co faktycznie jest przyczyną ulatniania się czadu. Miał się też skontaktować z poprzednim zarządcą. – Mam nadzieję, że problem szybko zostanie rozwiązany – powiedział nam pod koniec ubiegłego tygodnia.

Agnieszka Reczkin


Artykuł ukazał się w GWARKU 2/2019 z 08.01.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.