•  Pod Celinami, obok miejsca, w którym stoi ta przydrożna kapliczka, znajdowała się kiedyś stara droga do Ożarowic. Obok tej drogi ciągnęły się zaś mokradła i bagna zwane Żabińcem, później osuszone i zamienione na łąki.
     Pod Celinami, obok miejsca, w którym stoi ta przydrożna kapliczka, znajdowała się kiedyś stara droga do Ożarowic. Obok tej drogi ciągnęły się zaś mokradła i bagna zwane Żabińcem, później osuszone i zamienione na łąki. Fot. Krzysztof Garczarczyk
18.12.2018

Tu Piekło, a tam Wisielec

Piekła są co najmniej dwa. Jedno pomiędzy Jasioną i Połomią, drugie koło Szałszy. Na Niebo nie udało się trafić, ale na Syberię i Amerykę owszem.

W powiecie tarnogórskim znajdujemy mnóstwo ciekawych, a nieraz bardzo dziwnych i zagadkowych mikrotoponimów, czyli nazw terenowych oznaczających pola, pastwiska, łąki, lasy, pagórki, mokradła, drogi i dukty leśne oraz inne podobne miejsca i niewielkie tereny. Nie sposób od razu napisać o wszystkich, ale…


Artykuł ukazał się w GWARKU 50/2018 z 18.12.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.