•  Pierwszą ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną w Kaletach była "Do bobrów". Józef Rzepka w 2019 r. m.in. za to otrzymał prestiżową nagrodę WFOŚiGW w Katowicach - Zielony czek.
     Pierwszą ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną w Kaletach była "Do bobrów". Józef Rzepka w 2019 r. m.in. za to otrzymał prestiżową nagrodę WFOŚiGW w Katowicach - Zielony czek. Fot. Jarosław Myśliwski
04.07.2019

Turystyka dla ciekawskich

– Ścieżki edukacyjno–przyrodnicze są dodatkową atrakcją i dzięki nim przyjeżdża do nas więcej turystów – mówi Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet. W mieście jest kilka takich ścieżek, a powstały ze wsparciem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Władze Kalet stawiają na turystykę wyciszoną, rodzinną, a nie masową. Dzięki temu Zielona, w której jest najwięcej ścieżek przyrodniczo–edukacyjnych, mimo wzrostu liczby letników zachowała swój charakter i nadal jest ostoją ptactwa wodnego i zwierzyny.

Do bobrów

Pierwsza ścieżka przyrodnicza powstała w Zielonej z inicjatywy Józefa Rzepki. Dotyczy bobrów. – W czasach, gdy ją wytyczono były może dwie pary bobrów, sprowadzone do leśnictwa Zielona z Suwalszczyzny. W tej chwili jest ich więcej. Bobry nam pokazują, że trzeba zatrzymywać wodę, tak jakby nam chciały powiedzieć, że być może czeka nas susza. Bierzmy z nich przykład – powiedział Józef Rzepka, gdy w tym roku odbierał Zielony czek, prestiżową nagrodę WFOŚiGW w Katowicach.

Zaciekawić

Potem w Zielonej powstała licząca 9 km ścieżka Zielona Pętla, w Truszczcy wytyczono Aleję Dębów, a w lasach pomiędzy Kaletami a Tarnowskimi Górami utworzono liczącą grubo ponad 20 km Z Cisem Donnersmarcka. Z czasem zaczęto szukać nie tylko ciekawych tematów, ale także bardziej interesujących form. Tak powstała Nauka i zabawa na Leśnej Rajzie. To nowoczesne, interaktywne tablice w ciekawy sposób informujące nas o bogactwie otaczającej przyrody, ale i sprawdzające wiedzę. Do tej ścieżki dołączyły potem Ekologiczne gry terenowe w Zielonej.

Najnowsza ścieżka edukacyjna w Zielonej została oddana w ubiegłym roku. Żeby ją zobaczyć trzeba popłynąć na wyspę na dolnym stawie. Są tam rzeźby, co najmniej naturalnej wielkości, bo bobry i wydry wydają się być większe niż zwierzęta w naturze. W soboty, niedziele i święta można wypożyczyć za darmo łódź i dostać się na wyspę.

Na grzyby

W 2017 r. przy Alei Dębów w Truszczycy ustawiono 10 makiet dużych grzybów: okazu dojrzałego, młodego oraz tablicy informacyjnej z ciekawym opisem poszczególnych gatunków: jadalnych i trujących, popularnych i tych rzadziej spotykanych. Wysokie na ponad metr grzyby wyrzeźbił Ryszard Wysocki z Zielonej. Rzeźby przedstawiają: borowika szlachetnego, podgrzybka, maślaka, koźlarza czerwonego, kanię, kurkę, rydza, muchomora sromotnikowego i czerwonego oraz olszówkę. Na urządzenie ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej Kalety otrzymały 16 tys. zł. z WFOŚiGW w Katowicach.

Taaaka ryba

Rok wcześniej w kaletańskim Ichtioparku pojawiły się imponujących rozmiarów modele ryb. Można tu za darmo wypożyczyć wędkę, otrzymać przynętę i powędkować. Miejsce to staje się powoli szkółką na świeżym powietrzu, gdzie w nietypowy sposób uczy się o rybach. Pierwszą ścieżkę edukacyjną utworzono przy zakładaniu Ichtioparku, a potem do tablic dołączyły nowe eksponaty, które podobają się nie tylko dzieciom. Dzięki dużym modelom odwiedzający mają okazję z bliska i "namacalnie" poznać karpia, szczupaka, pstrąga, suma, leszcza i węgorza. Kalety otrzymały na nie dotację w wysokości 22,5 tys. zł z WFOŚiGW w Katowicach.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 26/2019 z 02.07.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.