12.11.2019

Twórcy kultury śląskiej, czyli metamorfozy

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim zaprasza do udziału w promocji kalendarza oraz otwarciu wystawy fotograficznej Twórcy kultury śląskiej - metamorfozy. Zapraszamy już w najbliższy piątek, 15 listopada o godz. 19. Wstęp wolny.

To już VII odsłona projektu, którego bohaterami w poprzednich edycjach (lata 2013-2018) były osobistości śląskiej kultury. U genezy tego projektu leży bowiem chęć odejścia od stereotypowego postrzegania naszego regionu jako krainy przemysłowej pozbawionej ambitniejszego zaplecza kulturalnego i sprawienie, „aby śląskie dawało do myślenia” (dewiza CKŚ).

Tegoroczne wydanie tego przedsięwzięcia jedynie w pewnym sensie kontynuuje poprzednie edycje, ponieważ – tradycyjnie koncentrując się wokół poważnych pytań o korzenie, tożsamość i tradycję tego regionu – stawia sobie za cel próbę uchwycenia „śląskości” i „Śląska” w trakcie przemian – METAMORFOZ. Wszak kultura, tradycja, obyczaj, nauka są tym, co Twórcy Kultury Śląskiej – nie wyłączając w tym zwykłych ludzi – na przestrzeni wieków wykreowali i co ulegało zmianom oraz nieustannie ewoluuje.

12 artystycznych fotografii-kolaży autorstwa Krzysztofa Millera i Marka Wesołowskiego, będących jednocześnie kartkami z kalendarza, dotknie między innymi tak charakterystycznych zjawisk dla Śląska, jak rodzina, praca, kuchnia, tolerancja, otwartość, tożsamość czy religia w obliczu ich przeistoczeń. Ten osobliwy punkt widzenia, oparty na zamiarze wydobycia i zatrzymania w formie fotograficznego kolażu, jest gestem wydobycia „nieuchwytnego”, trudno definiowalnego, a zatem z gruntu rzeczy śląskiego. Na fenomen Śląska składa się bowiem bogactwo takich czynników, jak tygiel kulturowy, mieszanie się wpływów polskich, niemieckich, czeskich i żydowskich; wielojęzyczność; możliwość współistnienia różnych kuchni, wyznań, tradycji, koncepcji architektonicznych, matriarchatu i patriarchatu. Tę unikatowość w aktach jej przemian pokażą właśnie fotograficzne kolaże – kartki z kalendarza, pokazane również na wystawie w formie wielkoformatowych zdjęć.

Do głównego wątku „metamorfoz” odwołuje się także oprawa artystyczna wernisażu/promocji. Otworzą go bowiem tradycyjne śląskie pieśni grane przez Michała Opeldusa na cyji (akordeonie), które w drugiej odsłonie tej muzycznej wędrówki/przemiany przeobrażą się – za sprawą Mood Time Quartetu – w inspirowane nimi, improwizowane kompozycje jazzowe. VII edycję – „Twórców Kultury Śląskiej – METAMORFOZY” – zwieńczy dyskusja wokół jednego z elementów kulturowego Śląska, tj. śląskich tradycji kulinarnych, o których opowie red. Marek Szołtysek.

(e)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.