02.07.2017

Tworóg stawia na ekologię

Tworóg otrzymał prawie 17 tys. zł na kampanię ekologiczną “Okaż kulturę i chroń naturę”. W urzędzie przyjmowane są także wnioski na dofinansowanie ekologicznych źródeł ciepła. Można też ubiegać się o dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków.

– Celem kampanii jest walka ze smogiem i zachęta do segregacji śmieci, których część trafia do palenisk domowych – mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Fundusz da na kampanię ponad 16 800 zł. Całkowity koszt projektu przekracza 29 tys. zł. – Stawiamy na edukację. Stąd między innymi pomysł prezentacji na temat ekologicznego palenia w piecach, która znalazła się w programie Dni Tworoga – mówi Klaudiusz Wieder, wicewójt Tworoga.

Pieniądze zostaną wydane na 5 tysięcy ulotek, krótki film i publikację. W najbliższym czasie ogłosimy konkurs fotograficzny, a nadesłane prace zostaną zamieszczone we wspomnianej publikacji. Planujemy jeszcze dwa konkursy: na dla szkół na inscenizację oraz "Zrób coś z czegoś do niczego" – mówi Angelika Ziaja z Urzędu Gminy w Tworogu.

– Obecnie trwa przyjmowanie ankiet osób, które są zainteresowane wymiana starych pieców na ekologiczne – dopowiada wicewójt Wieder. Termin przyjmowania wniosków upływa 28 lipca. Nowe piece muszą być opalane wysokogatunkowym węglem, biomasą, olejem opałowym lub gazem. Po zakończeniu naboru znana będzie lista osób zakwalifikowanych do programu. – Od liczby zainteresowanych zależy wysokość dofinansowania, która wyniesie co najmniej 50 proc., ale może sięgnąć nawet 70 proc. – mówi Angelika Ziaja.

Kolejny ekologiczny program, prowadzony obecnie w gminie Tworóg, to wsparcie zakupu i instalowania przydomowych oczyszczalni ścieków. Można je montować w domostwach, do których nie opłaca się doprowadzać sieci kanalizacyjnej. Mieszkańcy mogą otrzymać dotację do 70 proc, kosztów, ale nie więcej niż 8 400 zł. Szacuje się, że w tym roku w Tworogu zostanie dofinansowanych 30 przydomowych oczyszczalni ścieków.

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 26/2017 z 04.07.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.