•  Woda może być tematem fascynujących doświadczeń chemicznych. Przekonywali o tym m.in. Aleksander Trzęsicki i Jan Fels ze Stacji Uzdatniania Wody Zawada, znajdującej się na terenie gminy Zbrosławice.
    Woda może być tematem fascynujących doświadczeń chemicznych. Przekonywali o tym m.in. Aleksander Trzęsicki i Jan Fels ze Stacji Uzdatniania Wody Zawada, znajdującej się na terenie gminy Zbrosławice. Fot. Jarosław Myśliwski
05.11.2017

Tysiąc uczniów na największej w Polsce lekcji o wodzie

Targi Hydro Silesia były okazją do podsumowania kampanii edukacyjnej “300 H20 lubię to!”. Zorganizowało ją Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, dzięki wsparciu finansowemu WFOŚiGW w Katowicach.

Pod koniec października w sosnowieckim EXPO odbywały się Targi Hydro Silesia. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe tam zorganizowało 700- metrową wyspę edukacyjną. – Można na niej zobaczyć, jak z wodą można się fajnie bawić, ale docenić również to, jak ważnym jest surowcem – zachęcał do odwiedzenia wyspy Łukasz Czopik, prezes GPW.

Podążając wyznaczoną ścieżką, można było w ciekawy sposób poznać drogę, jaką pokonuje woda pobrana z rzeki lub jeziora, by stać się zdatną do picia. Na początek olbrzymie akwarium, a w nim szczupaki, okonie, węgorze, sumy i inne ryby z Jeziora Goczałkowickiego. Robiło niesamowite wrażenie, ale nie tylko o to chodziło. O rybach mówi się, że są pierwszymi czyścicielami wody.

Na ścieżce umieszczono kolumnę demonstrującą proces filtrowania brudnej wody za pomocą piasku i węgla aktywnego. Można było zapoznać się z wyposażeniem i możliwościami laboratorium badania wody w Sosnowcu, zobaczyć jak przebiega proces oczyszczania ścieków, a na specjalnej makiecie samodzielnie zbudować oczyszczalnię. – Uczestnicy lekcji, mianowani wodnymi bohaterami, zobowiązywali się przekazać zdobytą wiedzę innym, a na dowód tego używając haseł i akcesoriów kojarzonych z wodą i jej ochroną w foto-budce robili sobie zdjęcia – informuje Piotr Biernat, rzecznik GPW.

Było także minikino, gdzie pokazywano zrealizowane specjalnie na tę okazję filmy o wodnym śląskim skarbie. Rozwiązując quiz sprawdzający co zapamiętano z projekcji, można było wygrać pamiątkowe gadżety. Przeprowadzano eksperymenty pokazujące tajemnice i możliwości, jakie posiada woda. – Przy wszystkim było dużo zabawy, konkursów z nagrodami oraz poczucia, że spędzony na lekcji czas na pewno zostanie długo w pamięci uczniów i towarzyszących im nauczycieli – dodaje Piotr Biernat. Wodną wyspą odwiedziło ponad 1000 uczniów.

Targi Hydro Silesia były też okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu finalizującego kilkumiesięczną kampanię edukacyjną "300 H20 lubię to!", zorganizowaną przez GPW i katowicki WFOŚiGW. W konkursie wzięło udział blisko 10 tys. uczniów z naszego regionu.

– Gratuluję wszystkim tym, którzy zaangażowali się w krzewienie wiedzy o wodzie i robili to w sposób spektakularny, systematyczny, a przede wszystkim z pasją – stwierdził prezes Czopik.

– Nie jest to pierwszy projekt, który realizujemy z GPW. Wszystkie były udane, ale ten ma swój specyficzny klimat. To dzięki zaangażowaniu młodzieży, dzieci i środowiska pedagogicznego – skomentował Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Wśród kilkunastu laureatów konkursu jest też placówka z naszego terenu. Za wyjątkową aktywność została nagrodzona Miejska Szkoła Podstawowa nr 13 z Piekar Śląskich. W kategorii dla aktywnych uczestników akcji edukacyjnej oraz autorów najciekawszych prac opisanych w Ekoporadniku wyróżnienia specjalne otrzymali Julia Lentowicz i Jan Malchar z piekarskiej MSP 13. Jury doceniło też dwie inne uczennice tej szkoły: Wiktorię Wylężek i Laurę Gajowską.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 44/2017 z 07.11.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.