•  Klasa II przygotowawcza LP - mała matura, czerwiec 1946.
     Klasa II przygotowawcza LP - mała matura, czerwiec 1946. Fot. Archiwum prywatne Leonarda Grzymka
01.03.2020

UB na komersie, maturzyści pod kluczem

Tarnowskie Góry, ul. Opolska, ciepły czerwcowy wieczór 1946 roku. W sali rysunku na piętrze Liceum Pedagogicznego odbywa się komers dla maturzystów. Zabawa trwa w najlepsze, gdy nagle przed budynek szkoły zajeżdża ciężarówka przykryta plandeką. Z samochodu wyskakuje kilku uzbrojonych mężczyzn w mundurach i po cywilnemu, kierując się w stronę mieszkalnej części obszernego gmachu.

– Gdy ciężarówka zajechała pod szkołę, szedłem akurat z kolegą do internatu, mieszczącego się w budynku Liceum Pedagogicznego. Internat dla chłopców mieścił się na parterze w skrzydle od strony boiska, a dziewczęta miały swój internat na drugim…


Artykuł ukazał się w GWARKU 9/2020 z 03.03.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.