• Dzisiaj podczas sesji starosta odpowiadała na wiele pytań radnych w związku z pobytem młodzieży we Włoszech.
    Dzisiaj podczas sesji starosta odpowiadała na wiele pytań radnych w związku z pobytem młodzieży we Włoszech. Fot. Elżbieta Kulińska
25.02.2020

Uczniowie wrócili z Włoch. Starosta wydała oświadczenie

Dziś do domów wróciło 29 uczniów Centrum Edukacji Ekonomiczno-Handlowej im. Karola Goduli w Tarnowskich Górach. Młodzież i opiekunowie przez dwa tygodnie mają pozostawać w domach. Wiele osób pyta, dlaczego nie zostaną odizolowani?

"Uczniowie i ich opiekunowie są zdrowi i nikt z nich nie ma objawów zakażenia koronawirusem. Od 8 lutego uczniowie przebywali w Reggio Emilia w Lombardii, gdzie uczestniczyli w wymianie młodzieży z programu Erasmus. Mimo że gmina Reggio Emilia, w której przebywała grupa, nie należy do zamkniętych obszarów, organ prowadzący podjął decyzję o skróceniu pobytu młodzieży we Włoszech. Zgodnie z zaleceniem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bytomiu uczniowie oraz nauczyciele, którzy wrócili z Włoch, pozostaną przez okres 14 dni w swoich domach " – brzmi oświadczenie starosty tarnogórskiego Krystyny Kosmali. 

Od rana portale społecznościowe i fora huczą od komentarzy na temat wirusa. Większość osób uważa, że domowa kwarantanna jest niewystarczająca, bo młodzież, jeśli okaże się chora, może zarazić rodziców i rodzeństwo.

O tym, że nie ma powodów do paniki, mówi kierownik sekcji epidemiologii Izabela Szczuka z bytomskiego sanepidu. Wczoraj odbyło się spotkanie z udziałem rodziców, dyrekcji szkoły oraz przedstawicieli starostwa i sanepidu. – Chcieliśmy uspokoić sytuację, ale chyba się nie udało. Kontaktują się z nami sąsiedzi i osoby postronne, niezależnie od tego co mówi na ten temat ministerstwo zdrowia i główny inspektor sanitarny ludzie wiedzą lepiej. Zalecenia są zgodne z algorytmem opracowanym przez GIS – mówi.

Uczniowie i opiekunowie z "Ekonomika" zostaną objęci nadzorem epidemiologicznym przez 14 dni będą pod stałym nadzorem sanepidu. Nie będą w tym czasie chodzić do szkoły, ani pracy. Są w stałym całodobowym kontakcie z inspekcją sanitarną. Jeśli pojawią się niepokojące objawy mają kontaktować się z inspekcją sanitarną lub izbą przyjęć oddziału zakaźnego.

– To nie choroba wysoce zakaźna jak ebola.Wczorajszy komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla osób wracających z Włoch jest taki, że nie zaleca się nadmiernych działań takich jak kwarantanna, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół. My chcieliśmy uspokoić sytuację i podjęliśmy decyzję o kwarantannie w domu, ale chyba się nie udało uspokoić emocji. Ludzie chcieli wymusić na nas zamknięcie dzieci w odosobnieniu – dodaje Izabela Szczuka.

(aj)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.