•  Na dzbanku są nazwiska dwudziestu czterech ofiarodawców. Prof. Slotta wykonał tytaniczną pracę i zidentyfikował dwudziestu z nich, a potem prześledził ich losy.
     Na dzbanku są nazwiska dwudziestu czterech ofiarodawców. Prof. Slotta wykonał tytaniczną pracę i zidentyfikował dwudziestu z nich, a potem prześledził ich losy. Fot. Jarosław Myśliwski
23.11.2018

UNESCO malowane na filiżankach

Kruchy herbaciany serwis przetrwał dłużej, niż namalowane na nim obiekty przemysłowe. Nadarza się okazja, żeby posłuchać o historii dóbr UNESCO utrwalonych na porcelanie. A kto o nich w Tarnowskich Górach wie więcej niż Zbigniew Pawlak? Najbliższe spotkanie w ramach cyklu Niedziela z Carnallem odbędzie się 25 listopada, godz. 17. Prelekcję “Światowe dziedzictwo na filiżankach” wygłosi właśnie Zbigniew Pawlak. Wcześniej o Rudolfie von Carnallu opowiadał dr. Sebastian Rosenbaum. Jego wykład można obejrzeć na naszym kanale na YouTube.

Trudno przecenić znaczenie serwisu Rudolpha von Carnalla dla Tarnowskich Gór. Wyjątkowy, jedyny taki na świecie, przedstawiający obiekty związane z tarnogórskim przemysłem z I połowy XIX wieku, z których niewiele zostało. Serwis, który jest własnością Deutsches Bergbau-Museum w Bochum,…


Artykuł ukazał się w GWARKU 46/2018 z 20.11.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.