• Jeszcze przed głosowaniem. Gwarkowie trzymają kciuki za wpis Tarnowskich Gór na listę UNESCO.
    Jeszcze przed głosowaniem. Gwarkowie trzymają kciuki za wpis Tarnowskich Gór na listę UNESCO. Jarosław Myśliwski
09.07.2017

UNESCO? To wcale nie było takie pewne

Tarnogórski wniosek o wpis na listę UNESCO nie został przyjęty, delikatnie mówiąc, z entuzjazmem przez ICOMOS. To właśnie Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków ocenia i rekomenduje wnioski.

Kiedy dzisiaj w Krakowie, podczas sesji UNESCO, przedstawicielka ICOMOS wyliczała zastrzeżenia do tarnogórskiego wniosku, nie wróżyło to niczego dobrego. Już wcześniej było wiadomo, że ekspercka organizacja z Paryża proponowała dopracowanie wniosku. Uznano jednak, że nie ma co dopracowywać ani dopisywać, bo aplikacja było dostatecznie długo i jest dobrze przygotowywana.

Gdy ze stopni ratusza padły słowa przedstawicielki ICOMOS, zebrani na rynku w Tarnowskich Górach zamarli. Skończyły się zabawy w płukanie srebra czy pogawędki. Godzinę wcześniej przepadł wniosek Azerbejdżanu i słynne Sheki z pałacem chanów nie znalazło się i już nigdy nie zostanie wpisane na listę UNESCO.

Zaczęli przemawiać ci, którzy biorą udział w głosowaniu. Powoli atmosfera rozluźniała się. Kiedy padły słowa przewodniczącego: "zaakceptowane", trudno było ukryć wzruszenie, gwarkowie odpalili srebrne konfetti, zaczęło się składanie gratulacji. Komu? Przede wszystkim Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Przebrani za gwarków zaczęli w pewnym momencie skandować: "Zbyszek, Zbyszek". To na cześć Zbigniewa Pawlaka, wiceprezesa SMZT, asystenta burmistrza Tarnowskich Gór do spraw UNESCO. (mir)

       

Pierwsze chwile TG w UNESCO

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.