•  – Ich klangor słychać do 5 km. W ten sposób odstraszają rywali – mówi Czesław Tyrol.
     – Ich klangor słychać do 5 km. W ten sposób odstraszają rywali – mówi Czesław Tyrol. Fot. Jarosław Myśliwski
25.03.2020

Żurawie z Zielonej przetrwały zimę

Na rozlewisku Małej Panwi w Zielonej słychać od kilku dni charakterystyczne odgłosy żurawi. To dobra wiadomość, nie tylko z powodu tego, że żurawi klangor jest w lesie jednym ze zwiastunów nadchodzącej wiosny.

Jesienią te ptaki powinny odlecieć do ciepłych krajów, a pozostały nad Małą Panwią. Udało im się przeżyć zimowe miesiące i przystąpiły do godów. – To zaskakujące, ale żurawie wiedziały, że nadchodząca zima będzie ciepłą. Mają instynkt, którego nie potrafią rozgryźć naukowcy – mówi przyrodnik Czesław Tyrol.

Żurawie są większe od bocianów, mają popielate ubarwienie tułowia, czarną szyję i głowę oraz białą szeroką brew za okiem. Na ciemieniu jest czerwona plama. – Z podniesionym dziobem sięgają 170 cm. To najwyższy z występujących w Polsce ptaków – mówi Czesław Tyrol.

W Zielonej gniazdują od 1995 r. Żuraw będąc do niedawna ptakiem skrytym i wymagającym odludnych siedlisk, ostatnio kolonizuje tereny w pobliżu człowieka.

– Ich klangor słychać do 5 km. W ten sposób odstraszają rywali – mówi Czesław Tyrol. – Henryk Sienkiewicz, podczas pobytu w Ameryce, zobaczył przelatujące żurawie i usłyszał ich głosy. Przypomniały mu się Mazury, zatęsknił za Polską i to było bodźcem do napisania noweli "Szkice węglem".

Jarosław Myśliwski


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.