• Laweta z reklamą przy szkole nr 15 w Tarnowskich Górach.
    Laweta z reklamą przy szkole nr 15 w Tarnowskich Górach. Fot. Jacek Tarski
29.09.2017

Ustawą w lawety, inaczej nie da rady

– Na parkingu przy szkole nr 15 w Tarnowskich Górach stoi laweta z reklamą. Nie dość, że zabiera miejsce, to jeszcze zasłania widok na jezdnię i niespecjalnie zdobi okolicę. Czy można zmusić właściciela, by zabrał lawetę z parkingu? Przecież to miejsce wyznaczone do postoju samochodów, a nie słup reklamowy – denerwuje się mama jednego z uczniów tarnogórskiej “Piętnastki”.

Kłopot polega na tym, że gniew jest jak najbardziej uzasadniony, ale z przyczepą, jeśli nie nic, to niewiele da się zrobić, a próba walki z nimi może przypominać zmagania błędnego rycerza z wiatrakami. Przede wszystkim dlatego, że nie ma żadnego przepisu prawa, który zakazuje właścicielowi parkowania przyczepy. To oczywiście zasada ogólna, dotycząca wszystkich przyczep na publicznych miejscach parkingowych. Nawiasem mówiąc, kiedy powstawał przepis, nikomu chyba się jeszcze nie śniły reklamy na lawetach. Jednak, jak twierdzi policja, lawety stoją na parkingach lege artis. Jeśli przyczepa jest zarejestrowana, ma właściciela itd., może sobie stać do woli.

Inaczej wygląda sprawa, gdy reklama na lawecie stanowi niebezpieczeństwo. Zawsze, a zwłaszcza w takiej sytuacji, obywatel ma prawo wezwać policję. Jeśli policjant stwierdzi, że niebezpieczeństwo istnieje, właściciel zostanie ukarany i zobowiązany do usunięcia niebezpieczeństwa. Jeśli nie, to laweta będzie stała dalej.

Przepisy o ruchu drogowym to jedno, drugie to przepisy dotyczące reklam. Tarnogórska Rada Miejska, zgodnie z zapowiedziami z lata. będzie się niebawem zajmowała projektem uchwały porządkującej krajobraz, który coraz bardziej upstrzony jest różnymi banerami, plakatami, szyldami i innymi nośnikami treści komercyjnych. Zgodnie z zapowiedzią, uchwała, jaką mają podjąć radni, ma za zadanie określenie zasad i warunków usytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych. Jednak, jak mówi wiceburmistrz Piotr Skrabaczewski, wyeliminowanie lawet będzie trudne. Burmistrz również powołuje się na prawo o ruchu drogowym i dodaje, że wszędzie tam, gdzie samorządy uwzględniły w uchwałach zakazy dla lawet lub specjalne opłaty za ich parkowanie w publicznych zatokach itp., przepisy te zostały uchylone przez nadzór prawny.

Burmistrz Arkadiusz Czech mówi, że jedynym wyjściem, które pozwoliłoby wyeliminować wózki z reklamami z przestrzeni publicznej, byłby ustawowy zakaz ich ustawiania. Podobno, jak mówi burmistrz, jeden z projektów idzie w tym kierunku. Nie wiadomo jednak, czy zostanie uwzględniony.

Póki co nie pozostaje nic innego, jak tylko polubić lawety, a kiedy powodują niebezpieczeństwo, dzwonić na policję.

Jacek Tarski


Artykuł ukazał się w GWARKU 39/2017 z 03.10.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.