•  Rycerze w pochodzie gwarkowskim.
     Rycerze w pochodzie gwarkowskim. Fot. Mieczysław Filak
22.08.2019

Uzbrojeni a bezbronni

Bywało, że w pochodzie historycznym podczas Dni Tarnogórskich Gwarków jechali konno dwaj rycerze w zbrojach i hełmach. Zdarzyło się też, że szli obok siebie pieszo, przypominając o dawnych właścicielach wsi Tarnowice, Adamie de Tarnowic i Piotrze Wrochemie.

Współczesnym Piotrowi był rycerz Jan Blacha, władający w XVI w. Sowicami, Lasowicami i Rybną. Także i nimi zainteresowali się poszukiwacze galeny, więc tak jak Wrochem podpisał z księciem Janem Dobrym zgodę na dzierżawę swych ziem pod kopalnie…


Artykuł ukazał się w GWARKU 33/2019 z 20.08.2019

komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.