•  Elżbieta Chojnacka.
     Elżbieta Chojnacka. Fot. Archiwum organizatorów
04.06.2018

W hołdzie Chojnackiej. Koncerty w Pałacu w Rybnej

Występem Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz w Pałacu w Rybnej rozpoczął się cykl koncertów “W hołdzie Elżbiecie Chojnackiej”.

Dziennikarz Le Monde napisał o Elżbiecie Chojnackiej, że to cesarzowa współczesnego klawesynu. Światowej sławy klawesynistka urodziła się w 1939 r. w Warszawie. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie, kontynuowała naukę w Paryżu. Elżbieta Chojnacka odkryła klawesyn w muzyce współczesnej i wyznaczyła nowe standardy w grze na tym instrumencie. Inspirowała wielu kompozytorów. Zmarła 28 maja 2017 r. w Paryżu.

W ostatnią niedzielę maja Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej zainaugurowało cykl koncertowy poświęcony artystce. Kolejne koncerty zaplanowano na 8 lipca – "Klawesyn współczesny wśród śpiewu, metalu, afrykańskich mlasków i innych niesamowitości" (Małgorzata Klajn), 12 lipca – "Dźwięki unoszą się w wieczornym powietrzu" (Aleksandra Gajecka-Antosiewicz), 14 lipca - "Avanti!" (uczestnicy Mistrzowskiego Kursu Klawesynowego), 16 września – "Muzyka naszych czasów" (Paweł Gusnar – saksofon, Alina Ratkowska – klawesyn), 25 listopada – "Dedykacje" (A. Gajecka-Antosiewicz). Wstęp wolny, należy rezerwować miejsca.

(esp)


Artykuł ukazał się w GWARKU 22/2018 z 05.06.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.