•  Prezes WFOŚiGW w Katowicach Tomasz Bednarek i burmistrz Kalet Klaudiusz Kandzia podczas podpisania porozumienia w sprawie utworzenia w kaletańskim magistracie punktu przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze.
     Prezes WFOŚiGW w Katowicach Tomasz Bednarek i burmistrz Kalet Klaudiusz Kandzia podczas podpisania porozumienia w sprawie utworzenia w kaletańskim magistracie punktu przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze. Fot. Archiwum UM Kalety
07.01.2020

W Kaletach doradzają, jak korzystać z programu Czyste Powietrze

Żeby ułatwić beneficjentom ubieganie się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, na podstawie porozumień z gminami, w urzędach utworzono punkty przyjmowania i wstępnej weryfikacji wniosków. Sprawdzamy, jak działa taki punkt w Kaletach.

Punkt w Kaletach był jednym z pierwszych w województwie śląskim. Działa od września 2019 r. – Pracownik punktu udzielił ponad 60 porad, pomógł w napisaniu i złożeniu 20 wniosków – mówi Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet. Ponieważ wprowadzony we wrześniu 2018 r. program Czyste Powietrze ulega modyfikacji, dzięki punktowi mieszkańcy Kalet mają możliwość być na bieżąco ze zmianami. W przypadku bardziej skomplikowanych spraw pracownik punktu może szybko skontaktować się z WFOŚiGW w Katowicach i rozwiać wszelkie wątpliwości. Wraz z utworzeniem punktu nie zwiększyły się koszty, nie zatrudniono do jego obsługi dodatkowej osoby. – Wysłaliśmy na przeszkolenie pracownika działu planowania przestrzennego – mówi burmistrz Kandzia.

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze można składać od połowy września 2018 r. Program ma na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń z jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych.

Można otrzymać dotację, pożyczkę bądź jedno i drugie. Wysokość dotacji zależy od średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy. Szczegółowe informacje i wzory dokumentów potrzebnych do aplikowania o wsparcie z programu Czyste Powietrze można znaleźć na stronie internetowej www.wfosigw.katowice.pl

– W ciągu roku złożono ponad 10 tysięcy wniosków o dofinansowanie łącznie na 200 mln zł. W przypadku dotychczasowej działalności funduszu to jest skala niespotykana – powiedział nam jesienią Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Jarosław MyśliwskiArtykuł ukazał się w GWARKU 1/2020 z 07.01.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.