• Czy uda się uratowac 15 drzew?
    Czy uda się uratowac 15 drzew? Fot. Archiwum
13.08.2019

W Tworogu chcą uratować 15 drzew

W czerwcu pisaliśmy o ogromnej wycince wzdłuż linii kolejowej nr 144 Tarnowskie Góry – Opole Główne na terenie powiatu tarnogórskiego. Obejmuje 18 tys. drzew. Jest szansa uratować....15. W środę, 14 sierpnia, odbędzie się spotkanie w tej sprawie.

Kolej tłumaczy wycinkę względami bezpieczeństwa, ale od 2011 roku linią nie jeżdżą pociągi osobowe, a towarowe korzystają z niej rzadko. Wątpliwości budzi też decyzja starosty tarnogórskiego, który zgodził się na wycinkę. Wynika z niej, że oględzin 18 tys. drzew dokonano... w ciągu jednego dnia. Urzędnicy nie zauważyli w tym czasie ani gniazd ptaków, ani gatunków chronionych. O wycince nie byli też powiadomieni mieszkańcy. Osoby, które skontaktowały się w tej sprawie z redakcją, mówią, że drzewa cięto w okresie lęgowym, pod topór trafiały okazy wręcz pomnikowe. A kolej nie jest w tym przypadku zobowiązana do nasadzeń zastępczych.

Do wycięcia pozostało 15 cennych drzew w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP w Tworogu. Dwa drzewa rosną w odległości większej niż wymagane przepisami 15 metrów od skrajnej osi torów. Opis drzew przeznaczonych do wycinki nie zgadza się ze stanem faktycznym. W żaden sposób nie ograniczają widoczności i nie wpływają na bezpieczeństwo infrastruktury kolejowej. W środę, 14 sierpnia, w Urzędzie Gminy w Tworogu odbędzie się spotkanie w tej sprawie. Wezmą w nim udział przedstawiciele kolei, starostwa powiatowego oraz osoby niezgadzające się na wycinkę. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Początek o godz. 10.

"Wycięcie 15 ocalałych drzew budzi nasz głęboki sprzeciw: stanowią nieodłączną część cennego ekosystemu, chronią mieszkańców przed zanieczyszczeniem i hałasem związanym z przebiegiem drogi DK11. To stały i wyjątkowy element krajobrazu Tworoga" – piszą organizatorzy.

(aj)


Artykuł ukazał się w GWARKU 32/2019 z 13.08.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.