• Eternit może zdjąć z budynku tylko specjalistyczna firma.
    Eternit może zdjąć z budynku tylko specjalistyczna firma. Fot. Archiwum
18.07.2017

W walce z azbestem

Uznawany kiedyś za tani i bardzo dobry materiał był wykorzystywany w budownictwie. Od 1997 r., ze względu na szkodliwość, zakazano jego stosowania. Wyroby azbestowe są też stopniowo usuwane.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Wodnej w Katowicach prowadzi program finansowania usuwania azbestu. Z ponad dwóch tysięcy obiektów i posesji należących do osób fizycznych ma zostać usuniętych i zlikwidowanych 4 tys. 300 ton azbestu. W tym roku wpłynęło 55 wniosków gmin województwa śląskiego, w sumie na kwotę blisko 2,8 miliona złotych. Całkowity koszt przedsięwzięć to 3,2 miliona zł. Pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie to kwota zaledwie 272 tys. zł. By w pełni zrealizować program konieczne jest więc przeznaczenie prawie 2,5 miliona zł ze środków katowickiego WFOŚiGW.

W czerwcu zapadły decyzje o przekazaniu pieniędzy na usuwanie azbestu w dwóch miastach powiatu tarnogórskiego. Radzionków wnioskował o dotację w wysokości 25,5 tys. zł. Z trzech budynków gospodarczych, należących do gminy, planuje się zdemontowanie, przetransportowanie i unieszkodliwienie 32 ton płyt eternitowych. Będzie to w sumie kosztowało 38,5 tys. zł.

Miasteczko Śląskie zabiegało o prawie 13 tys. zł dotacji. Azbest zostanie zdemontowany z 12 budynków gospodarczych i zebrany z 4 posesji należących do osób fizycznych. Łącznie będzie to prawie 17 tony wyrobów zawierających azbest.

Ponieważ skończyły się środki z NFOŚiGW, dotacje zostaną sfinansowane całkowicie przez WFOŚiGW. Roboty mają zostać wykonane do końca września. (mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 29 z 25.07.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.