• W ramach pierwszej edycji programu Smog Stop zlikwidowanych zostało 750 dotychczasowych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym, w drugiej edycji na podobną kwotę ponad 4 milionów złotych dotacji złożono już ponad 4200 wniosków.
    W ramach pierwszej edycji programu Smog Stop zlikwidowanych zostało 750 dotychczasowych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym, w drugiej edycji na podobną kwotę ponad 4 milionów złotych dotacji złożono już ponad 4200 wniosków. Fot. Jarosław Myśliwski
18.07.2017

Walczymy o czyste powietrze. Zainteresował się tym Bank Światowy

Zmagania ze smogiem powoli przynoszą u nas efekty, a wypracowane rozwiązania mogą stać się towarem eksportowym województwa śląskiego. Rozmawiano o tym podczas niedawnej wizyty ekspertów Banku Światowego.

Eksperci przyglądali się wypracowanym mechanizmom walki ze smogiem. Dlatego spotkali się z samorządowcami oraz przedstawicielami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Szczególne zainteresowanie gości wzbudziły realizowane wraz z gminami programy funduszu, skierowane do indywidualnych odbiorców i te, które są naszym autorskim pomysłem, czyli Smog Stop – informuje Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Stop Smog fundusz uruchomił w ubiegłym roku jako program pilotażowy. Po raz pierwszy to nie gminy czy spółdzielnie mieszkaniowe mogły sięgnąć po dofinansowanie. Program skierowany do właścicieli domów, którzy mogli ubiegać się o pieniądze na termomodernizację i montaż ekologicznych źródeł ciepła, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, chętnych było ponad 1,5 tysiąca. – Zainwestowaliśmy w program 4 mln zł, które przyniosły efekt w postaci 50 mln zł wydanych na likwidację niskiej emisji. W ramach pierwszej edycji programu zlikwidowanych zostało 750 nieekologicznych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym – podsumował kilka miesięcy temu na łamach "Gwarka" prezes Pilot.

Zainteresowanie programem nie spadło, choć zmieniły się priorytety. Tym razem program jest nastawiony na osiągniecie efektów ekologicznych nie tyle przez termomodernizację, co przez likwidację źródeł niskiej emisji. To efekt smogu, z którym zmagał się Górny Śląsk ostatniej zimy i podjętej niedawno przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały antysmogowej. – Chodzi o likwidacją "kopciuchów" i wymianę na piece minimum 5. klasy – mówi prezes Pilot.

W drugiej edycji złożono ponad 4200 wniosków na kwotę ponad 4 milionów złotych dotacji. – Efekty akcji edukacyjnych oraz zapewnienie wsparcia finansowego przynoszą konkretne dla efekty – podkreśla Andrzej Pilot. – Niemniej, by przymierzyć się do definitywnego rozwiązania problemu przestarzałych i emitujących nadmiar zanieczyszczeń pieców opalanych węglem, konieczne są rozwiązania systemowe, obejmujące cały kraj i angażujące środki budżetowe, a jeśli będą takie możliwości, to także pieniądze Banku Światowego.

O tym, czy są na to szanse, będzie wiadomo po opublikowaniu we wrześniu raportu Banku Światowego, który ma być efektem wizyty.

Przedstawiciele Banku Światowego odwiedzili katowicki WFOŚiGW – jak podkreślił przewodniczący delegacji banku Anand Subbiah – by zobaczyć, jak skutecznie i efektywnie wdrażać programy walki z niską emisją. – Cieszymy się niezmiernie, że know-how wypracowane w wojewódzkim funduszu będzie teraz wdrażane na znaczenie szerszą, globalną skalę – mówi prezes Pilot.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 29 z 25.07.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.