• Co w krzakach śpiewa, a co czyha w ukryciu? Tego można dowiedzieć się z tablicy edukacyjnej. Fot. Jarosław Myśliwski
    Co w krzakach śpiewa, a co czyha w ukryciu? Tego można dowiedzieć się z tablicy edukacyjnej. Fot. Jarosław Myśliwski
26.08.2015

Wędrowanie na zielono

W Zielonej oddano, kilkanaście dni temu, ścieżkę  edukacyjno-przyrodniczą Nauka i zabawa na Leśnej Rajzie. Nowoczesne,  interaktywne tablice w ciekawy sposób informują nas o bogactwie otaczającej przyrody. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przekazał Kaletom na urządzenie ścieżki 14 200 zł.

Ścieżka zaczyna się nieopodal pałacu w Zielonej. Nad dolnym stawem umieszczono tablicę-grę "Sprawność - ekolog". Nie za dużo informacji, za to bardzo sugestywna grafika obrazująca i objaśniająca życie w stawie. Tablica, podobnie jak inne, zawiera elementy weryfikujące wiedzę gracza. To pięć sześciennych kostek z ilustracjami, które trzeba odpowiednio obrócić np. ułożyć łańcuch pokarmowy.

Dalej ścieżka prowadzi drogą w rejon grobli pomiędzy stawami. Około 150 metrów za parkingiem leśnym skręca w lewo w las. Tutaj znajdujemy kolejną tablicę - grę "Sprawność - ornitolog - poznajemy ptaki". Panel edukacyjny obejmuje opisy 4 rzędów ptaków: śpiewające, drapieżne, wodne lub leśne wraz z przykładowymi gatunkami. Wyselekcjonowane informacje są ilustrowane bardzo ładnymi fotografiami. Ta wiedza pomoże w prawidłowym ułożeniu, znajdujących się poniżej, kostek edukacyjnych.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na postawioną z prawej strony leśnej drogi tablicę sprzed kilkunastu lat. Sposób przedstawienia na niej wiadomości dzielą lat świetlne od dopiero co poprowadzonej ścieżki.

Ruszamy leśnym duktem, który skręca w prawo, przybliża się do górnego stawu, następnie skręca w lewo. Przed nami około 2 kilometrów wędrowania przez las. Docieramy w rejon paśnika dla zwierząt. Tutaj umiejscowiono kolejną grę "Sprawność - dendrolog - poznajemy drzewa". To panel edukacyjny z opisem drzew liściastych i iglastych, prezentujący wybrane gatunki oraz związane z nimi ciekawostki. Poniżej znajduje się pięć obracanych kostek z kolorowym nadrukiem, których układanie pozwala na sprawdzenie zdobytej wiedzy. Przed tą grą - podobnie jak przed pozostałymi - znajduje się ławka wykonana z połowy bala, ułatwiająca dostęp mniejszym dzieciom do ruchomych części. Można tutaj także usiąść i odpocząć.

Droga skręca w prawo i dochodzimy do dawnego traktu, prowadzącego z Bytomia do Woźnik, którym docieramy do Garbatego Mostu na Małej Panwi. Przed mostem stoi "Światowid - grzyby leśne". Na słupie należy dopasować do siebie ilustracje, znajdujące się na obracanych sześcianach. Powinny utworzyć logiczny ciąg – np. grzyby jadalne, niejadalne, chronione, pasożytnicze itp. Ma to pomóc w odkrywaniu gatunków grzybów, które można spotkać w tutejszych lasach.

Po pokonaniu mostu docieramy do wiaty, gdzie można odpocząć. Po obu stronach rzeki rosną wiekowe dęby. Stąd możemy wrócić do Zielonej drogą, którą przebyliśmy. Możemy też pójść dalej, za znakami Leśnej Rajzy, i po dotarciu do szutrowej drogi skręcić w prawo. Idąc prosto dotrzemy do stawów w Zielonej, ale z drugiej strony. Cała trasa liczy około 9 kilometrów, można ją pokonać pieszo lub na rowerze. Nie musimy przywozić do Zielonej swoich jednośladów, gdyż niedaleko od pierwszej tablicy znajduje się wypożyczalnia rowerów. Jest czynna codziennie w godzinach 12-19, a wypożyczenie roweru kosztuje 5 zł za godzinę w zwykły dzień i 10 zł za godzinę w weekend.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.