• Tadeusz Dembończyk (pierwszy z prawej) w drugiej połowie lat 70. i na progu lat 80. należał do czołowych zawodników KKS Śląsk Tarnowskie Góry.  
    Tadeusz Dembończyk (pierwszy z prawej) w drugiej połowie lat 70. i na progu lat 80. należał do czołowych zawodników KKS Śląsk Tarnowskie Góry.   Fot. archiwum Gwarka
06.02.2020

Weteran Tadeusz Psiuk pokazał klasę

Niedziela Palmowa 23 marca 1975 r. to ważna data w historii tarnogórskiego podnoszenia ciężarów. Tego dnia Dom Kultury Kolejarza (obecne TCK) w Tarnowskich Górach wypełnił tłum sympatyków tej dyscypliny sportu. Przyszli, aby zobaczyć debiutujących w I lidze państwowej zawodników Kolejowego Klubu Sportowego Śląsk.

Tarnogórzanie rywalizowali na pomoście w DKK ze sztangistami Górnika Siemianowice Śląskie i Sparty Zabrze. Faworytem tej konfrontacji była doświadczona drużyna z Siemianowic, a tarnogórzanie mieli walczyć o drugą lokatę ze Spartą, także beniaminkiem I ligi. W godzinach przedpołudniowych startowali zawodnicy wag od koguciej do lekkiej, a po południu od średniej do superciężkiej. Dla tarnogórzan punktowali: Bronisław Drozdz (waga kogucia), Tadeusz Dembończyk (piórkowa), Ryszard Dembończyk (lekka), Marian Janus (lekka), Zygmunt Kaczmarek (średnia), Wiesław Konieczny (lekkociężka), Marian Prudlik (lekkociężka) i Lucjan Ścigała (ciężka).

Najwięcej punkt dla Śląska zdobył jednak weteran Tadeusz Psiuk (rocznik 1942), startujący w wadze średniej, będący także, wraz z Józefem Gołkowskim, szkoleniowcem tarnogórskiego zespołu. Niestety, nie wyszedł zupełnie start Henrykowi Kulikowi, który spalił rwanie, słabiej od oczekiwań wypadł też Ścigała. Poza tym na pomoście zabrakło Fryderyka Misia, który – podobnie jak Tadeusz Dembończyk czy Drozdz – był członkiem kadry narodowej juniorów. Ostatecznie tarnogórzanie ukończyli zawody na trzecim miejscu.

Sekcja podnoszenia ciężarów Kolejowego Klubu Sportowego Śląsk Tarnowskie Góry powstała w 1968 r. W 1970 r. sztangiści Śląska wystartowali w lidze okręgowej, zajmując trzecie miejsce na 12 drużyn. Rok później tarnogórski klub został drużynowym mistrzem województwa, zyskując prawo udziału w turnieju o awans do II ligi. Przeszedł tę próbę pomyślnie i w 1972 r. drugoligowe występy zakończył na VIII miejscu. W następnym roku tarnogórzanie o mało co nie awansowali do I ligi, zabrakło im niewiele punktów. Jednak w 1974 r. wygrali pewnie II ligę i wywalczyli upragniony awans. Choć ich pierwszoligowy debiut w DKK nie wypadł może szczególnie okazale, to jednak już wkrótce z tarnogórskim Śląskiem musiały liczyć się najlepsze kluby w kraju.

Wspominając debiutancki występ sztangistów Śląska sprzed 45 lat, warto dodać, że parę miesięcy później, w lipcu 1975 r., Tadeusz Dembończyk zdobył w Marsylii we Francji tytuł mistrza świata juniorów w wadze koguciej. Gdy przyjechał pociągiem z Katowic, na dworcu w Tarnowskich Górach zgotowano mu owacyjne przyjęcie. Byli przedstawiciele władz miasta, PKP, dyrekcja ZSZ i Technikum Kolejowego, grała orkiestra dęta, mistrzowi odśpiewano "Sto lat".

Krzysztof Garczarczyk


Artykuł ukazał się w GWARKU 5/2020 z 04.02.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.