•  Umowa została podpisana 19 lutego.
     Umowa została podpisana 19 lutego. Fot. Urząd Gminy Świerklaniec
24.02.2018

Świerklaniec dostał 39 mln złotych

To już nie tylko obietnice, to już fakt. Świerklaniec otrzyma 39 milionów złotych dotacji na skanalizowanie prawie całej gminy. Samorządowi nie udało się to przez ponad 20 lat.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przyznał pieniądze na kanalizację sanitarną i deszczową. Umowę podpisano 19 lutego, środki pochodzą z funduszy unijnych. W sumie długość sieci wyniesie 40 kilometrów i będzie służyć 4 tysiącom mieszkańców. Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i potrwa do roku 2022.

Dotacja wystarczy tylko na sfinansowanie połowy inwestycji, której cały koszt szacuje się na 74,5 mln zł. Resztę pieniędzy samorząd będzie musiał znaleźć we własnym budżecie albo starać się o dofinansowanie z innych źródeł.

Prace obejmą zaprojektowanie i wykonanie nowej sieci kanalizacji sanitarnej, modernizację kanalizacji deszczowej i wodociągu. Dodatkowo w ramach tego samego projektu kupiony zostanie specjalistyczny samochód do monitoringu i naprawy sieci. Wszystkie ulice uszkodzone podczas realizacji prac zostaną odtworzone po ich zakończeniu.

W tej chwili gmina Świerklaniec jest skanalizowana w około 50-procentach. Po zakończeniu inwestycji będzie to około 95 proc.

(eka)


Artykuł ukazał się w GWARKU 9/2018 z 27.02.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.