•   Milenka z bratem Dominikiem i mamą Sabiną.
      Milenka z bratem Dominikiem i mamą Sabiną. Fot. Hanna Kampa
10.02.2018

Wirus zmienił życie Milenki

Milenka Łysik z Tworoga wkrótce ukończy 5 lat. W chwili jej narodzin okazało się, że jest zakażona wirusem cytomegalii. Miało to poważne konsekwencje dla zdrowia dziewczynki.

– Ciąża przebiegała prawidłowo. Niestety, w pierwszej dobie życia Milenki okazało się, że wystąpiły poważne problemy zdrowotne. Odesłano ją do szpitala w Zabrzu, a po dwóch tygodniach do Centrum Zdrowia Dziecka do Warszawy. Okazało się, że cierpi na wrodzone zakażenie wirusem cytomegalii. Musiano podawać jej leki zwalczające wirusa, które po pół roku przyniosły efekt. Niestety, w wyniku choroby córka jest niepełnosprawna – mówi Sabina Łysik mama dziewczynki.

Cytomegalią dziecko może zarazić się od matki w okresie płodowym. Konsekwencje zdrowotne dla maleństwa są największe, gdy doszło do tego w I trymestrze ciąży. Chorobę trudno wychwycić, bo w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Jeśli już pojawiają się jakieś symptomy, przypominają grypę. Badanie na cytomegalię nie znajduje się na liście badań obowiązkowych w trakcie ciąży, jak np. badanie na toksoplazmozę. Niewielu położników zleca je na własną rękę.

Postępy

Milenka urodziła się z uszkodzonym układem nerwowym i obustronnym niedosłuchem – głębokim w lewym uchu i umiarkowanym w prawym. Od trzeciego miesiąca życia nosi aparaty słuchowe. 5-latka jeszcze sama nie chodzi, ale potrafi stawać przy meblach. Wykrzywia nogi i rączki, dlatego musi nosić ortezy, a na rękach specjalne plastry. Dziewczynka nie mówi i nie pije samodzielnie. – W porównaniu z innymi dziećmi chorymi na wrodzoną cytomegalię jej stan i tak jest dobry. Samodzielnie siedzi, od roku sama spożywa pokarmy, w przedszkolu uczy się języka migowego – mówi pani Sabina.

Duża poprawa w rozwoju dziewczynki nastąpiła, gdy zaczęła uczęszczać do przedszkola specjalnego, gdzie jest intensywnie rehabilitowana. Ma kontakt z rówieśnikami, także zdrowymi, których usiłuje naśladować. Bardzo lubi oglądać książki oraz bajki telewizyjne, których bohaterami są zwierzęta. Chętnie bawi się z 7-letnim bratem Dominikiem autkami i klockami. Uwielbia zabawy z psami. Szczególnie z Luną, labradorem, psem do dogoterapii, który nocą nawet śpi obok dziewczynki.

Rehabilitacja

Mała mieszkanka Tworoga nie musi przyjmować żadnych lekarstw. Konieczna jest jednak rehabilitacja. – Naszym najważniejszym celem jest nauczenie Milenki chodzenia, chociażby przy pomocy balkonika – mówi mama. Milenka pracuje nad tym podczas cotygodniowej rehabilitacji w ośrodku w Rusinowicach oraz w trakcie zajęć ruchowych w przedszkolu.

Rodzina Łysików potrzebuje funduszy przede wszystkim na aparaty słuchowe Milenki. Refunduje je NFZ, ale dopiero po dokonaniu zakupu. Mniej więcej raz na pół roku dziecku trzeba kupić nowe ortezy i buty. Razem to koszt ok. 4 tys. zł. NFZ refunduje je tylko w niewielkim zakresie. Ponadto rodzina ma stałe wydatki w postaci pampersów i innych środków higienicznych.

Każdy kto chciałby pomóc Milence może to zrobić poprzez

Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko" ze Złotowa, ul. Stawnica 33A.

Pieniądze należy przelać na nr konta:

89 8944 0003 0000 2088 2000 0010

z dopiskiem Milena Łysik 164/L – darowizna.

Można przekazać na jej rzecz także 1 proc. podatku podając nr KRS 186434 – cel szczegółowy: 164/L Milena Łysik.

Hanna Kampa


Artykuł ukazał się w GWARKU 7/2018 z 13.02.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.