•  W Koszęcinie będą mistrzostwa drwali.
     W Koszęcinie będą mistrzostwa drwali. Fot. Jarosław Myśliwski
09.08.2018

Wojenne w plenerze i spadające gwiazdy

Święto wojska, plenerowe kino wojenne i spadające gwiazdy – to wszystko pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. W tym mieście praktycznie co weekend coś się dzieje. A w sobotę w Tarnowskich Górach kolejne teatralne parkowanie. I to nie koniec imprez.

W sobotę, 11 sierpnia, w przeddzień Wojewódzkich Obchodów Święta Wojska Polskiego pod Kopcem Wyzwolenia będzie Plenerowe Kino Wojenne. Zaplanowano projekcję "Dunkierki" i "Dwunastu Odważnych". Start o godz. 21, wstęp wolny.

W niedzielę o godz. 10.30 rozpoczną się oficjalne obchody święta wojska. W programie msza polowa, wojskowa asysta honorowa i orkiestra. A później militarny piknik. Będzie można zobaczyć pojazdy wojskowe i pokazy grup rekonstrukcyjnych.

A to nie koniec niedzielnych atrakcji pod Kopcem Wyzwolenia. Wieczorem, od godz. 20, czwarta Piekarska Noc Spadających Gwiazd, czyli obserwacja roju perseidów. Oprócz tego będą: mobilne planetarium, wykład multimedialny o astronomii, pokaz tańca z ogniem.

Kto wojskowych klimatów nie lubi, a woli biesiadowanie i zabawę, może się w sobotę wybrać do Żyglina, gdzie o godz. 16 rozpocznie się Festyn Dzielnicy Żyglin-Żyglinek. Kolejna propozycja to IX Piknik Leśno-Łowiecki "Cietrzewisko" w Koszęcinie, który odbędzie się 11 i 12 sierpnia, w siedzibie zespołu Śląsk. W ramach imprezy m.in. zawody drwali. To wydarzenie objęliśmy patronatem.

I jeszcze propozycja teatralna, czyli plenerowy spektakl Teatru Snów z Gdańska "Pokój" - w parku Miejskim w Tarnowskich Górach, 11 sierpnia o godz. 20. Samotny mieszkaniec niezwykłego pokoju czeka, śni, wspomina. Świat otaczający bohatera jest karłowaty, ale licznie zamieszkany. Marząc o miłości, nie dostrzega tej, która troszczy się o niego, organizując mu życie.

Na koniec kolejna odsłona Festiwalu Reginae Silesiae Gloria. 12 sierpnia o godz. 17 w kościele w Rojcy wystąpi Kwartet Waltorniowy Akademii Muzycznej w Katowicach. Wstęp wolny.

Program Cietrzewiska

Sobota, 11 sierpnia

9.00 – VIII Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej i Konkurs Sygnalistów Myśliwskich,

13.30 – regionalne obchody Dni Lasu, sadzenie dębu niepodległości,

15.00 – koncert galowy i ogłoszenie wyników konkursu sygnalistów i festiwalu,

16.00 – XV Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników,

20.30 – koncert galowy zespołu Śląsk "A to Polska właśnie".

Niedziela, 12 sierpnia

8.30 – otwarcie Mistrzostw Polski Drwali,

9.00 – MPD,

11.00 – msza święta hubertowska w kościele pw. św. Trójcy,

14.00 – Grzegorz Poloczek,

15.00 – MPD - okrzesywanie,

16.30 – Blue Party,

17.30 – MPD - dekoracje,

18.30 – Kwaśnica Bawarian Show.

Atrakcje dodatkowe, m.in.: kuchnia śląska i myśliwska, pokaz rzeźbienia w drewnie, wystawa trofeów myśliwskich i pamiątek bractw kurkowych, aleja rękodzielników.

Agnieszka Reczkin


Artykuł ukazał się w GWARKU 31/2018 z 07.08.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.