•  W ubiegłym roku puszka WOŚP trafiła do przerębla.
     W ubiegłym roku puszka WOŚP trafiła do przerębla. Fot. Archiwum Gwarka
09.01.2018

WOŚP pomógł Dominikowi, teraz on pomoże orkiestrze

14 stycznia odbędzie się 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cel zbiórki to wsparcie oddziałów neonatologicznych. Wśród setek wolontariuszy na terenie naszego powiatu będą też dzieci, którym sprzęt z logo WOŚP uratował życie i zdrowie.

– Dominik urodził się w 30. tygodniu ciąży, był malutki, ważył 1600 g. Pamiętam, że towarzyszył nam wtedy strach, niepokój i jednocześnie wielka radość oraz nadzieja. Dominik od pierwszego dnia życia był pod najlepszą opieką. W szpitalu w Rudzie Śląskiej, na oddziale neonatologii spędziliśmy 6 tygodni przy inkubatorze, na którym naklejone było czerwone serduszko. To dotyczy całego sprzętu do ratowania życia dzieci na oddziale. Strach pomyśleć co by było, gdyby zabrakło pomocy WOŚP. Dominik ma dzisiaj już prawie 4 latka, jest szczęśliwy i pełen energii. Chcemy razem wesprzeć dzieci, które potrzebują takiej pomocy, jak on kiedyś – mówi jego mama Justyna Pieczka. W sztabie w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Tarnowskich Górach oprócz Dominika zarejestrowali się jako wolontariusze jego mama, tata i ciocia. – Od pewnego czasu myślałam o tym, że kiedy Dominik podrośnie powinien uczestniczyć w WOŚP jako wolontariusz. Spotykałam się z bardzo pozytywnymi reakcjami na temat działania WOŚP, a negatywnych po prostu nie słucham. Dzięki Orkiestrze w Rudzie Śląskiej powstał wspaniały oddział dla wcześniaków. Mamy mogą być z dziećmi całą dobę, nie muszą dojeżdżać, to olbrzymia pomoc i ułatwienie – podkreśla.

W sztabie w Krupskim Młynie ma kwestować 12 wolontariuszy. Pierwszą zgłoszoną osobą była Maja Rachwalska. Czterolatka z Kotów cierpi na zespół Retta, zaburzenie neurorozwojowe o podłożu genetycznym. Niestety, pod koniec roku dziewczynka miała atak padaczki, która często towarzyszy zespołowi Retta. – Jej napady są bardzo niebezpieczne, bo ma długi bezdech. Drugi napad miał miejsce w katowickim szpitalu. Długi czas potem jej serce i oddech kontrolował sprzęt z serduszkiem. Butla z tlenem też miała logo WOŚP. Dobrze, że ten atak był akurat w takim miejscu, gdzie był odpowiedni sprzęt – mówi mama dziewczynki Barbara Rachwalska. W ubiegłym tygodniu nie było jeszcze wiadomo, kiedy Maja wyjdzie ze szpitala.

Sztab WOŚP w Krupskim Młynie zaplanował finał pełen atrakcji. – Zaczynamy o godz. 15, zagra Orkiestra Dęta z Kotów, a wydarzenie będą toczyć się równocześnie w pubie Rewers i sali domu kultury. W pubie zagrają zespoły rockowe i hip-hopowe, będzie też licytacja gadżetów. Na sali odbędzie się m.in. zumba, zajęcia dla dzieci, projekcje filmów, całość zakończy światełko do nieba ok. godz. 20. Będzie można też zarejestrować się jako dawca szpiku  – wylicza szefowa sztabu Monika Lipka. Od początku stycznia w miejscowości są trzy puszki WOŚP: w sklepie Kubik i na stacji benzynowej w Krupskim Młynie oraz w sklepie Elban w Potępie.

W Tarnowskich Górach działają dwa sztaby. W sztabie przy ZSHG kwestować będzie 73 wolontariuszy. W sobotę, 13 stycznia w Klubie 22 o godz. 20 odbędzie się koncert Golden Gators. – Na miejscu będzie wolontariusz z puszką, w planach są licytacje gadżetów WOŚP: kalendarzy, koszulek – zapowiada Anna Michlowicz.

W sztabie Hufca ZHP Ziemi Tarnogórskiej zarejestrowano 105 wolontariuszy. – Nie organizujemy żadnego koncertu, ale na pewno nie zabraknie nas na morsowaniu w Chechle o godz. 11. Będziemy mieli ze sobą gadżety – informuje Michał Pińczyński.

W niedzielę o godz 10.30 przed morsowaniem z okazji WOŚP, morsy z Chechła Rodem zapraszają na Zimowy Bieg wokół Checha "W samych gaciach". "Jest to zainspirowane "Biegiem Icemana" w Przesiece, ale u nas będzie łatwiej, bo tylko trochę ponad 5 km i po płaskim. Nie ma medali, nie ma zapisów, każdy uczestniczy na własną odpowiedzialność. My dajemy tylko pomysł na niecodzienną formę wspólnej aktywności.PS. Nie odczytujcie dosłownie hasła "w samych gaciach". Nazwa jest taka bo fajnie i wesoło brzmi, oraz częściowo jest zgodna z prawdą - ale poza gaciami należy mieć: buty, czapki, rękawiczki a Panie staniki. Jeśli ktoś obawia się, że może mu być zbyt zimno - to śmiało zakładajcie koszulki z krótkim rękawem, a na szyję komin. Dla bezpieczeństwa można tez zabrać ze sobą bluzę z długim rękawem i zawiązać ją w pasie, albo do kieszeni folię NRC do awaryjnego okrycia się" - piszą organizatorzy. O godz. 11 przy barze u Heńka odbędzie się czwarte morsowanie z okazji WOŚP. 

W Miasteczku Śląskim od rana kwestować będzie 6 wolontariuszy. Finał planowany jest w Miejskim Ośrodku Kultury, między godz. 17 a 20. Wystąpią m.in. zespoły artystyczne działające przy MOK-u, odbędzie się licytacja gadżetów z logo WOŚP. Zamiast światełka do nieba będą zimne ognie. Na fajerwerki nie zgodziła się Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Kalety z WOŚP są od samego początku. 26. finał odbędzie się na Małym Rynku. Rozpocznie się o godz. 16 od występu Miejskiej Orkiestry Dętej i mażoretek Inez, potem w programie występy dzieci i młodzieży z zespołów wokalnych w MOK-u, Śląskie Trio Piotra Szefera, aukcja gadżetów WOŚP (godz. 18), show taneczny Rock Time (godz. 19), koncerty zespołów Complex i Wragon Mix. Całość zakończy pokaz fajerwerków o godz. 21. Dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach między godz. 13 a 16 będzie można oddać krew w mobilnej stacji krwiodawstwa.

W Piekarach Śląskich na ulicach z puszkami będzie kwestować setka wolontariuszy. Finał odbędzie się w Akademickim Zespole Szkół. Początek o godz. 16. Zagrają: zespół Opał, Jinks, Kaja i Wiktoria Pasturczak, Bajlon, o godz. 18.30 odbędzie się koncert AZS i Przyjaciół, a o godz. 20 rozbłyśnie światełko do nieba. Odbędzie się też pokaz pierwszej pomocy WOPR, układania fryzur i malowanie twarzy najmłodszych przez uczniów ZSTZ Piekary Śląskie

W Zbrosławicach wolontariuszy będzie 53. Finał odbędzie się w świetlicy gminnej w Wieszowie. Początek o godz. 15. W programie: zumba, projekcje filmów dla dzieci oraz młodzieży i dorosłych, licytacje gadżetów WOŚP. 

Alicja Jurasz


Artykuł ukazał się w GWARKU 2/2018 z 09.01.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.