•  Przedstawienie historyczne "Ksiądz Ficek śląski" będzie można zobaczyć w niedzielę, 3 lutego w bazylice w Piekarach Śląskich.
     Przedstawienie historyczne "Ksiądz Ficek śląski" będzie można zobaczyć w niedzielę, 3 lutego w bazylice w Piekarach Śląskich. Rys. Robert Kwiatek
31.01.2019

Wrazidlok prezentuje

Grupa pasjonatów ze Stowarzyszenia Wrazidlok przygotowała przedstawienie historyczne “Ksiądz Ficek śląski”. Będzie je można zobaczyć w niedzielę, 3 lutego w bazylice w Piekarach Śląskich. Początek o godz. 17.

170 lat temu ukończono budowę kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja. Bazylika powstała w miejsce małego, drewnianego kościółka i stała się znanym nie tylko na Górnym Śląsku sanktuarium pielgrzymkowym. Jej budowniczym był ks. Jan Alojzy Ficek. Trudno przecenić jego dokonania nie tylko na polu religijnym, ale także społecznym. Był inicjatorem ruchów trzeźwościowych na Śląsku, animatorem ruchu wydawniczego i czytelniczego.

W przedstawieniu wystąpią: Czesława Kolano, Wacława Jagielska, Czesław Garczarczyk, Halina Czapla, Klarysa Zimnoch, Łukasz Zimnoch. Autorami tekstu są Iwona Holeczek i Łukasz Zimnoch. Za oprawę muzyczną odpowiada Aleksandra Batog. W trakcie widowiska będzie można usłyszeć utwory: "Cztery melodie śląskie" Witolda Lutosławskiego, "Aria na strunie G" Jana Sebastiana Bacha, "Kanon" Johanna Pachelbela, "Adagio z I kwartetu smyczkowego" Stanisława Moniuszki.(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 5/2019 z 29.01.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.