• Wuzetkę pani Małgosi przy sprawnej organizacji można przygotować w godzinę.
    Wuzetkę pani Małgosi przy sprawnej organizacji można przygotować w godzinę. Fot. Hanna Kampa
12.05.2015

​Wuzetka pani Małgosi

Pani Małgorzata Zmenda z Radzionkowa chętnie piecze i gotuje. Z naszymi Czytelnikami postanowiła podzielić się przepisem na wuzetkę, który dostała kilka lat temu od koleżanki. — To ciasto, które bardzo smakuje wszystkim moim bliskim. Piekę je czasem nawet na prośbę znajomych i sąsiadek, gdy chcą przyjąć gości — mówi.

Nasza rozmówczyni przez 30 lat pracowała jako ekspedientka. Po ukończeniu zawodowej szkoły handlowej w Katowicach można ją było spotkać za ladą działu przemysłowego w tamtejszym Supersamie. Po urodzeniu syna przeniosła się do radzionkowskiego Hermesu. — Bardzo lubiłam swój zawód. Już jako dziecko chętnie bawiłam się w sklep. Spełniłam w ten sposób marzenie z tamtego okresu dodaje.

W wychowaniu dzieci Małgorzacie i Antoniemu Zmendom pomagała mama naszej rozmówczyni, z którą mieszkali pod jednym dachem. To ona przygotowywała wtedy obiady. Przez 15 lat od dnia mojego ślubu nie musiałam gotować. Gdy mama się przeprowadziła, w sposób naturalny przejęłam ten obowiązek. Muszę przyznać, że bardzo to lubię. Teraz, gdy jestem już na emeryturze, to i ja pomagam bliskim. Mieszkamy z rodziną syna i codziennie gotuję dla całej naszej gromadki. Czasem przyrządzam nawet trzy różne dania, bo każdy życzy sobie coś innego.

Mąż pani Małgosi, Antoni, też czasem gotuje. Jego specjalność to rosół na mięsie z kurczaka. Do wywaru dodaje dużo jarzyn, ząbek czosnku, przyprawę "jarzynkę", kostkę rosołową, pieprz i maggi. Do tego Zmendowie jedzą najchętniej delikatny makaron z jaj przepiórczych. Mąż wstaje co niedziela o siódmej rano, by przygotować rosół. Gdy idziemy do kościoła na 8.30, już jest gotowy do zjedzenia chwali specjał gospodyni.

Pani Małgosia szczególnie lubi piec ciasta. Nauczyła ją tego ciotka Ernestyna. To jej zasługa, że piekę dobry biszkopt. Podpowiedziała mi, że przed przygotowaniem ciasta należy sparzyć miskę wodą i wytrzeć ją do sucha. Wtedy na pewno się uda. Zapewniam, że to się sprawdza radzi. Radzińczanka wspomina czasy, kiedy jako jedna z 70 pracowników Hermesu częstowała całą załogę własnymi wypiekami.

Gdy pani Małgosia nie piecze i nie gotuje, chętnie rozwiązuje krzyżówki. Szpera też w internecie. Nauczyły mnie tego wnuki dodaje krótko. Wielką miłością darzy także kwiaty, szczególnie begonie i pelargonie. 


WUZETKA 

Czas przygotowania: ok. 1-1,5 h

Składniki ciasta:
— 5 jaj,
— ¾ szklanki cukru,
— 1,5 szklanki mąki tortowej,
— 3 łyżki kakao,
— 4 łyżki wody,
— łyżeczka proszku do pieczenia,
— pół szklanki oleju.

Przygotowanie:
Jaja zmiksować z cukrem. Następnie dodać wodę, mąkę, proszek do pieczenia, kakao, olej i znów miksować. Masę położyć na blaszce o formacie 30x20. Piec przez 30-40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.

Składniki masy śmietanowej:
— 0,5 l śmietany kremówki,
— pół szklanki cukru pudru,
— jeden cukier waniliowy,
— pół szklanki gorącej wody,
— 4 łyżeczki żelatyny,
— 3 serki homogenizowane.

Przygotowanie:
Ubić śmietanę z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Do tego dodać 3 serki homogenizowane i zmiksować. W gorącej wodzie rozpuścić żelatynę i letni roztwór powoli wlewać do masy.

Składniki polewy:
— jedno jajko,
— 2 łyżki cukru,
— 2 łyżki kakao,
— pół kostki margaryny.

Przygotowanie:
Jajko, cukier i kakao ubić mikserem. Następnie rozpuścić pół kostki margaryny i gorącą wlać do wymieszanej polewy.

Dokończenie:
Upieczone wcześniej ciasto przekroić na pół. Jedną z części można posmarować dżemem, najlepiej truskawkowym. Na wierzch ciasta położyć śmietanę. Górę polać polewą czekoladową.

Hanna Kampa


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.