•  W wyciskaniu sztangi leżac licznie startowały panie.
     W wyciskaniu sztangi leżac licznie startowały panie. Fot. Krzysztof Garczarczyk
09.10.2018

Wyciskanie i martwy ciąg po tarnogórsku

7 października miasto gwarków gościło kolejną dużą imprezę w sportach siłowych. W I Otwartych Mistrzostwach Tarnowskich Gór w Wyciskaniu Leżąc i Martwym Ciągu Klasycznym startowało około 100 zawodniczek i zawodników z całej Polski.

– W zeszłym roku wraz z Grzegorzem Leskim zorganizowaliśmy w Tarnowskich Górach III Otwarte Mistrzostwa Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym. Opinie o tych zawodach były bardzo pozytywne, dlatego zdecydowałem się zorganizować kolejną imprezę, jednoznacznie kojarzoną z Tarnowskimi Górami. Postanowiłem równocześnie poszerzyć formułę zawodów, wprowadzając do ich programu martwy ciąg klasyczny. Mam nadzieję, że impreza będzie miała charakter cykliczny, służąc także promocji naszego miasta. Myślę także o wprowadzeniu dodatkowej, osobnej klasyfikacji dla uczestniczących w zawodach tarnogórzan. Moim marzeniem jest stworzenie w mieście silnej sekcji sportów siłowych – powiedział Mikołaj Kowalik, główny organizator mistrzostw, który kiedyś uprawiał trójbój siłowy w Śląsku Tarnowskie Góry, a po latach przerwy zaczął odnosić sukcesy w Polsce i za granicą w kategorii masters w klasycznym wyciskaniu sztangi.

W zeszłorocznych III Otwartych Mistrzostwach Śląska w Wyciskaniu Leżąc Klasycznym rywalizowało ponad 70 uczestników. I Otwarte Mistrzostwa Tarnowskich Gór odbywające się pod patronatem burmistrza Arkadiusza Czecha, zgromadziły ich około 30 więcej, od juniorów 16-18 lat po weteranów. – Przyjechałem aż z Kościana koło Poznania. Dla mnie udział w tarnogórskich zawodach to ważna próba przed mistrzostwami kraju w trójboju siłowym, które odbędą się 20 i 21 października – powiedział nam weteran Włodzimierz Żmijewski, wielokrotny mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski, nazywany legendą polskiego trójboju siłowego.

Co jest najważniejsze w sportach siłowych? Pytani o to zawodnicy zgodnie podkreślali, że wbrew pozorom sama siła, a tym bardziej masa ciała, to za mało, aby odnosić w nich sukcesy. Bardzo ważna jest technika, a przede wszystkich otwarta głowa i pozytywne myślenie.

Krzysztof Garczarczyk


Artykuł ukazał się w GWARKU 40/2018 z 09.10.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.