•  Armia Czerwona wprowadziła do walki czołgi, jednak jak wynika z analizy sztabu, ich dowódcy działali każdy na własną rękę i dlatego były one łatwym celem dla Niemców, dysponujących granatnikami Panzerschreck.
     Armia Czerwona wprowadziła do walki czołgi, jednak jak wynika z analizy sztabu, ich dowódcy działali każdy na własną rękę i dlatego były one łatwym celem dla Niemców, dysponujących granatnikami Panzerschreck. Fot. Jarosław Myśliwski
03.02.2019

Wykończymy wroga w jego legowisku

Najczęściej podawana liczba ofiar to 380, choć nie wiadomo dokładnie, ile osób zamordowano w ciągu trzech dni. Pytaniem bez odpowiedzi pozostaje także, dlaczego doszło do tragedii w Miechowicach.

Resztki oddziału Volkssturmu z Tarnowskich Gór wycofały się do Miechowic i m.in. one starły się tam 25 stycznia 1945 r. z jednostkami Armii Czerwonej. Miejscowość miała strategiczne znaczenie ze względu na korytarz ewakuacyjny dla Bytomia w stronę…


Artykuł ukazał się w GWARKU 6/2019 z 05.02.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.