•  Wariant przebiegu S11 (zielona linia), który poparli radni Świerklańca.
     Wariant przebiegu S11 (zielona linia), który poparli radni Świerklańca.
03.03.2019

Węzeł Świerklaniec na S11

W ubiegłym tygodniu radni Świerklańca podjęli uchwałę, w której wyrazili swoje stanowisko na temat przebiegu drogi S11. Samorządowcy uznali, że budowa drogi może pomóc gminie. Warunek jest taki, że nie może przebiegać na obszarze zabudowanym.

Wnioskodawcą uchwały jest Jarosław Wasążnik, przewodniczący świerklanieckiej rady. Jak się okazało w trakcie głosowania, pozostali radni myślą podobnie, bo tylko jeden radny wstrzymał się od głosu. Radni wskazują, że z punktu widzenia gminy optymalnym przebiegiem jest wariant III (patrz mapka).

W uchwale czytamy: "Powstanie drogi ekspresowej S11 w województwie śląskim jest długo oczekiwaną inwestycją, która niewątpliwie podniesie jakość życia mieszkańców gminy Świerklaniec. Przeniesienie ruchu tranzytowego z drogi DK78 oraz drogi DK911 poza obręb sołectw: Nakło Śląskie, Orzech oraz Świerklaniec poprawi bezpieczeństwo lokalnych uczestników ruchu drogowego oraz pieszych korzystających na co dzień z tych ciągów drogowych. Istotnym elementem przebiegu trasy ekspresowej jest jej lokalizacja, która nie powinna obejmować terenów zurbanizowanych bądź obszarów planowanych w najbliższym czasie pod zabudowę".

Na marginesie rada zaapelowała, by węzeł drogowy, w którym spotykają się droga krajowa nr 78 z drogą S11, nazwać "węzeł Świerklaniec".

– S11 jednym spędza sen z powiek, dla innych jest długo oczekiwanym wybawieniem, jeszcze inni wykorzystują go dla własnych interesów – twierdzi wójt Świerklańca Marek Cyl. – Uważam, że lobbowanie za mądrym i właściwie wybranym przebiegiem drogi S11 to obowiązek wójta i radnych, bo dzięki temu nasza gmina i mieszkańcy mogą zyskać: zmniejszenie ruchu na DK78 i DW911 w Nakle Śląskim, Świerklańcu i Orzechu (drogą przez Nakło Śląskie na dobę przejeżdża ponad 18 tys. pojazdów), bezpośrednie połączenie z autostradą A1. Kolejny zysk to wzrost wartości i znaczenia gruntów przy planowanym węźle drogowym S11 z DK78, np. możliwość lokalizacji w tym miejscu "strefy ekonomicznej" – dodaje.

Elżbieta Kulińska


Artykuł ukazał się w GWARKU 10./2019 z 05.03.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.