•  W ubiegłym roku Teatr Naumiony opowiadał w tarnogórskim parku Miejskim o miłości, a teraz o śmierci.
     W ubiegłym roku Teatr Naumiony opowiadał w tarnogórskim parku Miejskim o miłości, a teraz o śmierci. Fot. Jarosław Myśliwski
17.07.2019

Wziął i umarł

Teatralne Parkowanie rozpoczęło się w tym roku od przedstawienia “Fantazja”, dedykowanego najmłodszym widzom, a tydzień później Teatr Naumiony wystawił sztukę “Kopidoł”.

Spotkało się ono z bardzo dużym zainteresowaniem. Czy cykl spektakli zyskał już sobie taką sympatię tarnogórzan, czy też do parku przyciągnęli ich aktorzy z Ornontowic, których można było u nas poznać rok temu?

W ubiegłym roku, gdy Teatr Naumiony w tarnogórskim parku Miejskim wystawił Szaca, było o miłości. Teraz opowiadał o śmierci. – Kopidoł to bardzo znany spektakl, objechał bardzo dużo miejsc w Polsce. Głównym bohaterem jest grabarz, który przyjął rolę przewodnika nad granicą dwóch światów: tego rzeczywistego i krainy umarłych – zapowiedziała reżyserka teatralna Barbara Kwas.

Spektakl opowiada o sztuce umierania i dobrej śmierci. Jest tęsknota za umarłymi ("Salomelciu, kiedyś tu lygna kole ciebie"). Są ludzkie słabości (córka chce zamienić buty męża na lepsze, które ma na nogach zmarły ojciec, "Czyś ty ogupiała. Opa mo dwa numery mniejsze, dyć bydom mie cisły"). Są stare, w wielu częściach Górnego Śląska już zapomniane zwyczaje pogrzebowe i zabobony. A to wszystko opowiedziane przez aktorów w nienaumiony sposób, czyli po śląsku.

(mir)

Torby i walizki - sprawdź opinie


Artykuł ukazał się w GWARKU 28/2019 z 16.07.2019

komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.