22.01.2019

Za tym stał ks. Trocha

Telewizja Polska nagadała różnych świństw o górnikach, a oni przyjechali opowiedzieć, co naprawdę działo się podczas strajku w KWK Andaluzja. Mówili, jak milicyjne radiowozy w środku nocy przejechały na sygnale przez środek osiedla i pojechały w kierunku kopalni. Po kilkunastu minutach w stronę Andy biegły żony górników, bojąc się, że zaczyna się pacyfikacja i będą strzelać do ich mężów. To między innymi zapamiętałem ze spotkania z górnikami, które odbyło się w tarnogórskiej parafii, którą kierował ks. Zygmunt Trocha.

Dom parafialny przy Zamkowej i kościół były wtedy enklawą wolności słowa. Teraz tematem Katynia, z całym szacunkiem dla pomordowanych, może niektórzy czują się zmęczeni, ale wtedy, w latach 80. po raz pierwszy w Tarnowskich Górach właśnie tam…


Artykuł ukazał się w GWARKU 4/2019 z 22.01.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.