•  W tym miejscu tarnogórzanie pobili polskich żołnierzy. Mieszczanie przegrodzili ul. Gliwicką łańcuchem przeciągniętym pomiędzy domem nr 1 przy Rynku a przeciwległym.
     W tym miejscu tarnogórzanie pobili polskich żołnierzy. Mieszczanie przegrodzili ul. Gliwicką łańcuchem przeciągniętym pomiędzy domem nr 1 przy Rynku a przeciwległym. Fot. Jarosław Myśliwski
11.01.2019

Zabrali szewcom obuwie

Historia Tarnowskich Gór pisana jest nie tylko atramentem, ale bywają nią zawiedzeni amatorzy krwawych bitew lub oblężeń miast kończących się tym, że nie pozostawał w nich kamień na kamieniu.

Tarnowskie Góry przetrwały, choć nie raz były okupowane. Tarnogórzanie nie zawsze byli w takich okolicznościach potulni jak owieczki. Czasem potrafili pokazać zęby, wykorzystując błędy dowódców wojsk, które uznali za najeźdźcze.

Kronikarz Jan Nowak podaje, że po wojnie prusko-francuskiej…


Artykuł ukazał się w GWARKU 2/2019 z 08.01.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.