•   Płyta nagrobna.
      Płyta nagrobna. Fot. Mieczysław Filak
08.02.2018

Zabytek nie do zapomnienia

Najstarszym i największym zabytkiem z XVI w. jaki można zobaczyć w centrum Tarnowskich Gór, pomijając budowle, to płyta nagrobna z piaskowca wmurowana w południową ścianę nawy kościoła Apostołów Piotra i Pawła. Jest uszkodzona w górnej części, zwłaszcza w narożach. To nie dziwi, bo nie znajdowała się w tym miejscu od początku, gdyż w latach 1848-1851 kościół przebudowano, poszerzając też jego nawę.

Swoiste obramowanie dla wyrzeźbionej postaci mężczyzny w zbroi, z mieczem u pasa i hełmem z przyłbicą u stóp, tworzy napis w języku niemieckim. Jedyne, co można jeszcze stosunkowo łatwo odczytać na prawej stronie płyty to: herr Ulrich Pogrel…

Artykuł dostępny po wykupieniu dostępu do treści
Chcę wykupić dostęp do treści >>>


Artykuł ukazał się w GWARKU 6/2018 z 06.02.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.