•   Na sklepach sieci Żabka pojawiły się naklejki z informacją, że są placówkami pocztowymi.
      Na sklepach sieci Żabka pojawiły się naklejki z informacją, że są placówkami pocztowymi. Fot. Hanna Kampa
08.05.2018

Zakaz handlu w niedziele nie dotyczy Żabek?

Część sklepów Żabka jest otwarta w niedziele niehandlowe. Sieć twierdzi, że działa zgodnie z przepisami. Sklepy ich zdaniem są bowiem także placówkami pocztowymi, dzięki współpracy z firmami kurierskimi. A jako takie mogą handlować w niedziele.

O sprawie zaalarmowała nas tarnogórzanka (dane do wiad. red.) pracująca w jednym ze sklepów sieci. Tuż przed majówką o tej kwestii rozpisywały się także media ogólnopolskie.

Dzięki naszej czytelniczce dowiedzieliśmy się, że przed niehandlową niedzielą, 22 kwietnia ajenci Żabek otrzymali od sieci instrukcję, jak mają zachowywać się podczas ewentualnych kontroli PIP-u lub PIH-u. Zgodnie z jej treścią franczyzobiorca powinien poinformować kontrolera, że jest agentem pocztowym operatora pocztowego, a co za tym idzie sklep jest placówką pocztową. Ponieważ, jak pisano w liście, "w rozumieniu ustawy, punkty będące agencjami pocztowymi mogą prowadzić handel – wyłączone są z zakazu".

Dalej pojawia się informacja, że w związku z tym w niedziele handlować mogą nie tylko ajenci, ale także pracownicy etatowi. Jeśli mimo to kontrola będzie chciała nałożyć mandat, pracownik lub franczyzobiorca ma go nie przyjmować, tylko skontaktować się z infolinią prawną sieci.

Żabka ma podpisane umowy z firmą Point Pack, która odpowiada za współpracę z Pocztą Polską i DHL. Żabki są zatem placówkami pocztowymi Point Pack-u i to z nią mają podpisane stosowne umowy.

Zdaniem tarnogórzanina Alfreda Bujary, który jest przewodniczącym Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność", postępowanie sieci jest niedopuszczalne. Świadczy o braku szacunku dla pracowników i obowiązującego w Polsce prawa. Bujara dla portalu Money.pl mówił, że jeśli będzie trzeba, Solidarność zawnioskuje o nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Jego zdaniem Żabka próbuje obejść przepisy.

W związku z opisywaną sprawą wysłaliśmy zapytanie do Państwowej Inspekcji Pracy. Nie otrzymaliśmy jednak na nie jeszcze odpowiedzi.

Hanna Kampa


Artykuł ukazał się w GWARKU 18/2018 z 08.05.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.