•  Zamek, będący wcześniej siedzibą mieszkalną, po wybudowaniu już pod koniec XIX wieku Małego Wersalu stał się siedzibą centralnego zarządu majątkiem rodziny Donnersmarcków.
     Zamek, będący wcześniej siedzibą mieszkalną, po wybudowaniu już pod koniec XIX wieku Małego Wersalu stał się siedzibą centralnego zarządu majątkiem rodziny Donnersmarcków. Pocztówka ze zbiorów Muzeum w Tarnowskich Górach
25.12.2019

Zamek wyburzony z powodu… głupoty

Jeszcze w 1957 roku chlubiono się ruinami starego zamku w Świerklańcu. Były nawet plany jego odbudowy. Ale potem Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Tarnowskich Górach dogadało się, za plecami śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, z Ministerstwem Kultury i w 1962 r. pozostałości zamku wysadzono.

Zamek składał się z kilku części, powstałych w różnych wiekach. Najstarszą wzniesiono prawdopodobnie w XIV stuleciu. Jego opis znajdujemy w artykule Jarosława Rolaka "Zamek w Świerklańcu. Historia wyburzenia w świetle materiałów archiwalnych Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w …


Artykuł ukazał się w GWARKU 50/2019 z 17.12.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.