• - Zastanawiam się, czy nie wracamy do okresu, gdy miałem lat 18 – powiedział po głosowaniu radny Stanisław Wieczorek (pierwszy z lewej).
    - Zastanawiam się, czy nie wracamy do okresu, gdy miałem lat 18 – powiedział po głosowaniu radny Stanisław Wieczorek (pierwszy z lewej). Fot. Elżbieta Kulińska
21.06.2018

Zarobki starosty bez zmian. Burmistrza też

Radni powiatowi nie zgodzili się na obniżenie wynagrodzenia staroście tarnogórskiemu Krystynie Kosmali. Przeciwko uchwale zagłosowało 16 z nich. To samo zrobili radni miejscy – zdecydowali, że burmistrz Tarnowskich Gór będzie zarabiał tyle samo ile dotychczas.

We wtorek w powiecie tarnogórskim odbyła się sesja rady. Jednym z punktów obrad było obniżenie pensji starosty. To pochodna decyzji Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przepisy zmieniono po ujawnieniu nagród, jakie przyznano członkom rządu Beaty Szydło. Politycy mieli oddać nagrody, obniżono uposażenia parlamentarzystów, a przy okazji postanowiono obniżyć zarobki samorządowców.

Przewodniczący rady powiatu Adam Chmiel od razu zapowiedział, że nie widzi powodu, dla którego miałby poprzeć obniżkę. Podobnie zadeklarował radny Michał Sporoń: - Chodzi o zasadę i ideę działania samorządów: nawet gdyby chodziło o obniżenie wynagrodzenia o złotówkę, byłbym przeciw.

W powiecie za obniżeniem zarobków staroście zagłosowało trzech radnych Prawa i Sprawiedliwości: Jarosław Czapla, Lucjan Galios i Mariusz Kupny. Reszta albo była przeciw obniżce, albo wyszła z sali, jak Jan Gryc. Kilku radnych było nieobecnych, a Gustaw Jochlik zbojkotował głosowanie, chociaż był na sali.

- Mam już trochę lat i zastanawiam się, czy nie wracamy do okresu, gdy miałem lat 18. Ze zdumienia przecieram oczy – powiedział po głosowaniu radny Stanisław Wieczorek. - Może niech pan wojewoda ustala diety radnych, wynagrodzenie zarządu. To, co się dzieje, przeczy temu, o co - w cudzysłowie – kiedyś walczyłem. 

Według projektu uchwały starosta miała zarabiać 10 940 zł brutto. Obecnie zarabia 11 652 zł brutto.

Tego samego dnia obradowała rada miejska w Tarnowskich Górach. Za obniżką wynagrodzenia burmistrza był jedyny radny Prawa i Sprawiedliwości, czyli Janusz Śnietka. – Boli was ta obniżka. To tylko 20 procent – mówił radny i dodawał, że burmistrzem nie zostaje ten, kto chce na tym zarabiać. – To stanowisko dla osób spełnionych zawodowo – mówił dalej radny, przekonując innych o tym, że obniżka nie ma nic wspólnego z wpadką z premiami dla ministrów i uzasadnienie projektu uchwały jest kłamliwe, insynuując przy okazji, że radni opcji przeciwnej nie będą chcieli obcinać pensji burmistrza ze strachu przed skreśleniem ich z list w nadchodzących wyborach.

Projekt uchwały, jaką przedstawiono radnym w Tarnowskich Górach przewidywał, że burmistrz miał zarabiać 10 620 zł brutto.Obecnie zarobki burmistrza wynoszą 12 300 zł brutto. 

Elżbieta Kulińska, Jacek Tarski

Więcej na ten temat w najbliższym „Gwarku”.


komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.