•  Oferta WFOŚiGW w Katowicach ma wpłynąć na ograniczenie niskiej emisji.
    Oferta WFOŚiGW w Katowicach ma wpłynąć na ograniczenie niskiej emisji. Fot. Archiwum
15.04.2017

Zastopować smog

Chcesz otrzymać dofinansowanie, by wymienić stary piec węglowy na ekologiczne źródło ciepła? Zacznij przygotowywać wniosek. Nabór rusza 15 maja.

W ubiegłym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

uruchomił pilotażowy program dla właścicieli domów, którzy mogli ubiegać się o pieniądze na termomodernizację i montaż ekologicznych źródeł ciepła. – Zainwestowaliśmy w program 4 mln zł, które przyniosły efekt w postaci 50 mln zł wydanych na likwidację niskiej emisji – mówi prezes Andrzej Pilot.

Zainteresowanie było ogromne. Po raz pierwszy to nie gminy czy spółdzielnie mieszkaniowe mogły skorzystać z dofinansowania, więc chętnych było ponad 1,5 tysiąca. Zainteresowanie programem nie spadło. – Codziennie nasi eksperci odbierają 100-200 telefonów z pytaniami, czy będzie druga edycja – mówi prezes Pilot. – Będzie, ale na nieco innych warunkach.

Tym razem program jest nastawiony na osiągniecie efektów ekologicznych nie tyle przez termomodernizację, co przez likwidację niskiej emisji. To efekt smogu, z którym zmagał się Górny Śląsk ostatniej zimy i podjętej niedawno przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały antysmogowej. – Chodzi o likwidacją "kopciuchów" i wymianę na piece minimum 5. klasy – mówi prezes Pilot.

Na wymianę kotła będzie można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 25 proc. kosztów, ale nie więcej niż: 4,5 tys. zł na zakup kotła 5. klasy opalanego węglem, 3 tys. zł na zakup kotła gazowego lub olejowego, 7,5 tys. zł na powietrzną pompę ciepła i 12,5 tys. zł na gruntową pompę ciepła. Regulamin, w którym podano szczegóły, wzory wniosków, oświadczeń i innych koniecznych dokumentów można znaleźć na stronie www.wfosigw.katowice.pl

Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane od 15 do 26 maja. Można je będzie składać w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach przy ul. Plebiscytowej 19 w godzinach od 7.30 do 15.30 lub przesłać pocztą (decyduje data wpływu).

Przed rozpoczęciem naboru w siedzibie funduszu w Katowicach zostanie uruchomiony punkt konsultacyjny, który będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9-14. W punkcie pracownicy WFOŚiGW będą udzielać szczegółowych informacji na temat programu. – Poprzednio zdarzało się, że wnioski były odrzucane ze względów na błędy formalne. Chcemy teraz uniknąć takich sytuacji i pomóc beneficjentom w poprawnym wypełnieniu dokumentów – mówi prezes.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 16/2017 z 18.04.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.