•  Wieża wodna wzniesiona w 1926 r. na Wzgórzu Redena obok szybu Kaehler.
     Wieża wodna wzniesiona w 1926 r. na Wzgórzu Redena obok szybu Kaehler. Fot. Mieczysław Filak
26.12.2019

Zasłużone dla wpisu na listę UNESCO

Za zanik wody w studniach tarnogórzanie winili górnictwo już w XVI w., gdy pod miasto dotarła odwadniająca sztolnia Jakuba. Dwa wieki później studnie znów zaczęły wysychać, gdyż podkopywała się pod centrum kopalnia Fryderyk.

Nie uszło jej to na sucho. Czynniki odpowiedzialne za pranie, gotowanie i pojenie żywego inwentarza w domowych gospodarstwach podniosły larum jakby się paliło. Ono dotarło do magistratu i ten wniósł skargę na kopalnię do odpowiednich władz. Te uznały jej winę i…


Artykuł ukazał się w GWARKU 50/2019 z 17.12.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.