•  W tej dyscyplinie liczy się dobra orientacja w terenie, spostrzegawczość, sprawne posługiwanie mapą i kompasem.
     W tej dyscyplinie liczy się dobra orientacja w terenie, spostrzegawczość, sprawne posługiwanie mapą i kompasem. Zdjęcia:
25.06.2019

Zawody w orientacji precyzyjnej

Liczy się dobra znajomość mapy i topografii terenu oraz sprawne posługiwanie kompasem, a sprawność nie ma wpływu na wynik końcowy. 13 czerwca w Reptach Śląskich odbyły się zawody z orientacji precyzyjnej, dyscypliny dedykowanej osobom z niepełnosprawnościami.

Zawody zorganizowała Fundacja na Ratunek, która zrzesza zawodników niepełnosprawnych startujących w zawodach orientacji precyzyjnej. Działa w niej Adrian Król z gminy Tworóg, pasjonat biegów, także tych na orientację. – Mamy ośrodki szkoleniowe w całej Polsce, na Śląsku w Borowej Wsi. Działa bardzo prężnie, tu szkolimy najwięcej osób. Orientacja precyzyjna to sport dla niepełnosprawnych, ale jest też kategoria open, w której może wystartować każdy – mówi.

Zawody w Reptach Śląskich odbywały się przy boisku miejscowego klubu LKS Zgoda i sąsiadującym z nim lesie. Wystartowało 20 uczestników – 13 w kategorii para, 7 w open. Trasa miała ponad 1 km. – Nie mogło być na niej żadnych przeszkód, żeby swobodnie mogły przejechać osoby na wózkach. Uczestnicy do zlokalizowania mieli 9 punktów kontrolnych w terenie. Ich zadaniem było udzielenie odpowiedzi na pytanie, który z lampionów w danym punkcie jest ustawiony prawidłowo – tłumaczy Adrian Król. W Reptach Śl. rywalizowali uczestnicy z Krakowa i Częstochowy. Niestety zabrakło miejscowych. – Mam nadzieję, że to się zmieni. To wciąż mało znana dyscyplina, a można fajnie spędzić czas i zintegrować się – mówi Adrian Król. Fundacja Na Ratunek zajmuje się organizacją zawodów i treningów z orientacji precyzyjnej i zachęca do kontaktu. – Najbliższe zawody z orientacji precyzyjnej odbędą się w Katowicach w sobotę 29 czerwca, podczas międzynarodowych zawodów Silesia CUP. Start etapu z orientacji precyzyjnej o godz. 11 w pobliży szybu widokowego na terenie Muzeum Śląskiego. Zapisy są już zamknięte, ale można też przyjść i zobaczyć jak w praktyce wyglądają takie zawody. Organizatorzy zapewniają, że podczas zawodów przeprowadzą krótki instruktaż dla każdego zainteresowanego – zachęca Adrian Król.

(aj)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.