•  Ola Musioł, Magda Bottor, Klaudia Białas - wolontariuszki i uczennice "Staszica" i "Kolejówki".
     Ola Musioł, Magda Bottor, Klaudia Białas - wolontariuszki i uczennice "Staszica" i "Kolejówki". Fot. Alicja Jurasz
13.01.2020

Zbiórki WOŚP znów rekordowe

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Tarnowskich Górach był rekordowy. Dwa sztaby zebrały w sumie 175 tys. zł. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku. O 9 tys. zł więcej, w porównaniu z poprzednim rokiem, zebrano w Kaletach.

Sztab przy Hufcu ZHP Ziemi Tarnogórskiej liczenie zakończył o godz. 2 nad ranem. W ubiegłym roku zebrał 84 tys. zł. W tym roku było to prawie dwa razy więcej – dokładna kwota to 155 414,69 zł. Wiadomo, że świetnie wypadły licytacje. Tylko sobotnie, z koncertów w Starej Stajni u Wojtachy i Galerii Sztuki Inny Śląsk, przyniosły ponad 12 tys. zł. Najwyżej zlicytowano obraz Barbary Mróz – za 1300 zł oraz voucher na tatuaż – 1600 zł.

Bardzo dobry wynik zanotował drugi tarnogórski sztab przy II LO im. S. Staszica, dla którego 28. finał był debiutem. Kwestowało w nim 30 wolontariuszy, którzy uzbierali 20 831,16 zł. – Najwięcej zebrała Luiza Gross, w jej puszce znalazło się 3069,30 zł. 10-letnia Daria Pudlik, nasza najmłodsza wolontariuszka, uzbierała 2019,28 zł. W jej puszce znalazł się także złoty łańcuszek. 1443, 83 zł zebrała Natalia Czernachowska, to trzecia puszka z największą kwotą. Jesteśmy bardzo zaskoczeni, nie liczyliśmy na tak wysoki wynik – mówiła Joanna Burdzińska, szefowa sztabu.

Tworóg się spisał

Bardzo udany debiut zaliczył sztab w Tworogu, który pierwszy raz brał udział w finale WOŚP. Dopisała frekwencja na bogatej w atrakcje imprezie w Gminnym Ośrodku Kultury w Tworogu i hojność tworożan. – Zebraliśmy 18 640,27 zł. Najwięcej wśród wolontariuszy zebrała Kinga Kowoll, która w puszce miała 1777,77 zł oraz Natalia Lebek. W jej puszce znalazła się kwota 3851 zł, z czego 1581 zł to zbiórka, a reszta to pieniądze z licytacji. Za 350 zł udało się zlicytować duży tort w kształcie serca ufundowany przez Piekarnię Łubowski – podsumowała szefowa sztabu Sandra Grzesiek.

Kalety na rekord

W Kaletach padł rekord – zebrano 32 422,06 zł, dla porównania w ubiegłym roku – 23 681,58 zł. – To o ponad 9 tys. zł więcej. Na pewno warto podkreślić, że w zbiórce wzięło udział 50 wolontariuszy – czyli 100 proc. tych, którzy się zgłosili. W poprzednich latach bywało różnie i na frekwencję wpływała pogoda, choroby, czasami rodzice zmieniali zdanie i nie wyrażali zgody – mówił dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kaletach Marian Lisiecki. W ramach kaletańskiego finału WOŚP działo się zresztą wiele: w biegu ulicznym "Policz się z cukrzycą" wzięło udział 250 biegaczy. Nad organizacją czuwały grupy biegowe O Co Biega w Kaletach oraz Spartan Team&Art Beauty. Zamknięto dla ruchu ul. 1 Maja. – Bardzo wsparła nas policja oraz OSP Kalety i OSP Woźniki – druhowie z tej drugiej jednostki rozstawili ogrzewany namiot, w którym można było się ogrzać – dodaje Marian Lisiecki. Nie zabrakło też koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej z Kalet, która na finale WOŚP zagrała po raz 28., czyli tak długo jak istnieje sama impreza.

Więcej w Miasteczku Śląskim, Krupskim Młynie i w Zbrosławicach

Sztab w Miasteczku Śląskim zebrał ponad 11 tys. zł. Kwestowało 10 wolontariuszy. Rekordzistką była Nadia Malorny, która zebrała do puszki 2,5 tys. zł. Kwestowała nie po raz pierwszy. Wśród wolontariuszy była jej siostra Dagmara. Dziewczynka chodzi do przedszkola. W puszce miała 2,2 tys. zł.

W gminie Zbrosławice sztab przy świetlicy gminnej w Wieszowie zebrał 30 588,09 zł. To więcej niż w 2019 roku. Kwestowało 50 wolontariuszy. W rekordowej puszcze znalazła się kwota 2 667,79 zł.

Sztab WOŚP w Krupskim Młynie zebrał 28 983,84 zł. To również większa kwota niż rok temu. Kwestowało 20 osób. Finał rozpoczął się już w sobotę od zajęć jogi, rozgrywek siatkarskich i szachowych. – Firma Track Tec w ramach akcji "Kilometry za złotówki" udostępniła nam stacjonarny rowerek i za każde przejechany 1 km było 10 zł. Przejechaliśmy ich w sumie 100, więc dodatkowo na konto WOŚP wpłynie jeszcze tysiąc złotych. Sam rower trafił też na licytację. W biegu "Policz się z cukrzycą" wzięło udział 83 uczestników, trzy razy więcej niż za pierwszym razem. Światełku do nieba towarzyszył pokaz ognia, była też chwila zadumy i w hołdzie prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi ustawiliśmy ze świeczek serce, zabrzmiało "The Sound of Silence". dziękuję wszystkim za zaangażowanie – komentowała szefowa sztabu Monika Lipka.

Alicja Jurasz


Artykuł ukazał się w GWARKU 2/2020 z 14.01.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.