18.05.2017

Zbliża się Noc Muzeów

W powiecie tarnogórskim na Noc Muzeów (20 maja) zapraszają Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w Radzionkowie oraz Muzeum w Tarnowskich Górach. Będzie też można zwiedzić kościół ewangelicko-augsburski przy rynku.

Muzeum w Tarnowskich Górach, zaprasza od godz. 16. W programie: "Zośka w lilowym hutliku" – Lyjna i Ryjzka czytają bajki po śląsku, "100 lat ewolucji kuchennych" – oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Wokół dawnej kuchni" – Bogusława Brol, animacja filmowa na wystawie "Wiwat Jan III Sobieski" (grupa do 20 osób), "Ukryte w muzealnych magazynach" – opowieść o kilku eksponatach – Rafał Ludwikowski, "Kuchnia demonów" – salon artystyczny Drechsler&Malicki. Nocne zwiedzanie w godz. 23.15 – 24.00.

Kościół ewangelicko-augsburski przy rynku w Tarnowskich Górach będzie otwarty dla zwiedzających od godz. 16 do 20. W programie wieczoru: "Parafia Zbawiciela matką górnośląskich parafii ewangelickich" – ks. Sebastian Mendrok, projekcja dokumentalnego filmu o Sebastianie Bachu: "Soli Deo Gloria" oraz filmu o kościołach ewangelickich: "Dzieło łaski".

W Radzionkowie Noc Muzeów w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków rozpocznie się o godz. 18. W programie imprezy: spektakl Młodzieżowego Teatru Tańca Współczesnego "Six Limbs Group" pt.: "Szukając" w choreografii Tomasza Lisa, projekcja filmu dokumentalnego pt. "Tragedie Ślązaków" z 1991 roku autorstwa Eweliny Puczek oraz spektakl "Six Limbs Group" w choreografii Katarzyny Grysko.

Będzie też można bezpłatnie zwiedzać stałą ekspozycję.

Na Noc Muzeów zaprasza również Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. W programie: darmowa emisja filmu pt."Gloria i exodus", darmowe oprowadzanie po wnętrzach pałacu przez przewodnika. Aktualne wystawy "Powidoki znaku" Adama Romaniuka, "Wieloczłowiek" Dariusza Milińskiego. Ponadto prowadzona będzie sprzedaż wydawnictw CKŚ w promocyjnych cenach.

Dodajmy, że w Noc Muzeów Koleje Śląskie uruchomią 12 dodatkowych pociągów na 5 liniach kolejowych, które będą kursować w nocy z 20 na 21 maja między godziną 23:41 a 3:10.

– Połączenia zostały tak zaplanowane, aby możliwe było przede wszystkim dogodne dotarcie z różnych części województwa do Katowic, m.in. do Muzeum Śląskiego. W miarę możliwości staraliśmy się również zapewnić możliwość dojazdu do innych miast oraz powrotu pociągiem do domu – mówi rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

W specjalnych pociągach na Noc Muzeów będzie obowiązywać taka sama taryfa jak w pociągach rozkładowych. Honorowane będą też wszystkie bilety okresowe. Aby ułatwić zakup biletów jedna kasa w Katowicach od strony placu Szewczyka będzie czynna całą noc.

(eka)


Artykuł ukazał się w GWARKU 19/2017 z 16.05.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.