•  Wszystkiego można dotknąć, powąchać, obejrzeć - jak się nie da nieuzbrojonym okiem, to pod mikroskopem. Zdobywana w ten sposób wiedza nie jest nudna i na długo pozostaje w głowie.
    Wszystkiego można dotknąć, powąchać, obejrzeć - jak się nie da nieuzbrojonym okiem, to pod mikroskopem. Zdobywana w ten sposób wiedza nie jest nudna i na długo pozostaje w głowie. Fot. Archiwum
20.09.2017

Zielona edukacja podczas rodzinno-przyrodniczych dożynek

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zaprasza na kolejną imprezę, na której przyjemne łączone jest z pożytecznym, a zabawa z nauką. Tym razem będą to rodzinno-przyrodnicze dożynki.

Organizacja dożynek została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Imprezie towarzyszą warsztaty "Od kwiatu do owocu", na które zapisano 5 grup oraz konkurs na biżuterię ekologiczną, który zostanie rozstrzygnięty podczas dożynek.

Święto odbędzie się w niedzielę, 24 września. Początek o godz. 12. W programie jest m.in. prelekcja fotografa przyrody, zajęcia w laboratorium oraz pracowni mikroskopowej, wycieczki po ogrodzie, warsztaty artystyczne, harcerska gra terenowa, quiz dla dzieci z nagrodami, a ponadto kiermasz rękodzieła, stoiska gastronomiczne oraz kawiarenka z pysznymi wypiekami. Dla aktywnych poprowadzony zostanie pilates, a dla zmęczonych zabiegi leczenia bólu metodą Bowena. Na zakończenie przewidziano ognisko z muzyką i pieczeniem ziemniaków. Podczas dożynek będzie można otrzymać sadzonki starych lokalnych odmian jabłoni.

Survival i leśne tajemnice

Dożynki połączone z warsztatami i konkursem to nie jedyny projekt Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie, który został dofinansowany przez WFOŚiGW w Katowicach. Właśnie trwa cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży. Skorzysta z niego 30 grup. Warsztaty dla uczniów wszystkich typów szkół trwają 3 godziny lekcyjne.

Proponowane zajęcia to:

- Zielony survival- zachęcający do obcowania z dziką przyrodą, rozwijający postawy proekologiczne i uczący samodzielności. W programie między innymi sposoby pozyskiwania wody, odnajdywanie dziko rosnących roślin jadalnych, nauka rozniecania ognia oraz podstawy ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty uczą także współpracy z innymi oraz odpowiedzialności. Na życzenie uczestników zajęcia mogą skończyć się wspólnym ogniskiem oraz pieczeniem kiełbasek (prowiant we własnym zakresie).

- Ogrodowe laboratorium - Kolorowa chemia - prowadzone w profesjonalnie wyposażonym laboratorium chemicznym, ukazujące najbardziej kolorową i ciekawą stronę chemii. Uczestnicy sami wykonują część doświadczeń chemicznych, a uzupełnieniem są pokazy, które demonstruje prowadzący z pomocą wybranych osób. Wszystkie doświadczenia oraz pokazy są omawiane i tłumaczone zrozumiałym, dostosowanym do poziomu uczestników językiem.

- Bioróżnorodność śląskiego ogrodu botanicznego - podczas wędrówki w terenie uczestnicy poznają bogactwo siedlisk Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Las, łąki, murawa napiaskowa, zbiorniki wodne, tradycyjny sad owocowy, pola uprawne, zarośla typu czyżnia i kamieniołomy to doskonałe przykłady zbiorowisk cennych dla zachowania bioróżnorodności.

- Na tropie leśnych tajemnic - gra terenowa, podczas której uczestnicy, korzystając z mapy, muszą odszukać kolejne punkty i zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, gdyż ich organizacja została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.W tym roku nie ma już wolnych miejsc, ale chętni powinni trzymać rękę na pulsie. Ogród zamierza się starać o dofinansowanie kolejnej serii warsztatów, które zaplanowano na wiosnę. Ponieważ cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem, trzeba śledzić stronę internetową ogrodu i wyglądać ogłoszenia o zapisach.

Klub Mam

Ślaski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zaprasza także mamy z małymi dziećmi oraz panie w błogosławionym stanie na spotkania Klubu Mam. Odbywają się w każdy pierwszy i trzeci czwartek miesiąca o godz. 11.30. W najbliższy czwartek, 21 września spotkanie poprowadzi Ewa Łukasik, która jest specjalistą pielęgniarstwa operacyjnego i certyfikowanym instruktorem masażu Shantala. Założyła Szkołę Narodzin Mama, Tata i Ja, a od nowego roku planuje powołać do życia Koło Kobiet oraz stowarzyszenie wspierające rodziców po trudnych porodach oraz dzieci urodzone przedwcześnie. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Przed spotkaniem można także skorzystać z odbywających się w każdy czwartek na Księżej Górze treningów BuggyGym, czyli specjalnych ćwiczeń dla mam z wózkami.

WFOŚiGW w Katowicach dofinansowuje nie tylko warsztaty prowadzone przez Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie. W tym roku przeznaczył m.in. ponad 70 tys. zł z na rozbudowę kolekcji roślin ozdobnych, założenie kolekcji roślin wodno-błotnych w miejscu zalanych dołów pogórniczych itd.

Program dożynek:

12.00 - prelekcja popularnonaukowa w auli Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej: Marcin Karetta "Śląskie glinianki, stawy i zbiorniki zaporowe - gejzery dzikiego życia",

13.00 - rozstrzygnięcie konkursu "Co nam niesie Pani Jesień",

13.30 i 15.30 - kupiecka gra terenowa "Super Farmer" – zapisy przy stoisku harcerskim,

14.00 - wycieczka "Dzikie rośliny jadalne w ogrodzie" – zbiórka przed budynkiem,

16.30 - spacer z przewodnikiem po ogrodzie botanicznym – zbiórka przed budynkiem,

17.00 - owocowo-warzywny quiz dla dzieci – w auli RSEE,

17.00 - pilates (dla osób od 16 lat) – na terenie ogrodu (ul. Zejera),

18.00 - ognisko z gitarą i pieczeniem kartofli – w kamieniołomie na terenie ogrodu.

Poza tym w godz. 13-18 w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej:

- warsztaty mikroskopowe "Owocowy zawrót głowy" (pracownia mikroskopowa),

wejścia co pół godziny, zapisy w punkcie informacji,

- warsztaty laboratoryjne "Jesień w probówce" (laboratorium), wejścia co godzinę, zapisy w punkcie informacji,

- strefa aktywności artystycznej: warsztaty florystyczne, stolarskie, rękodzieła, malowania gipsowych figurek.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 37/2017 z 19.09.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.