• Kalety kupiły 20 rowerów trekingowych, które będą wypożyczane turystom w Zielonej. — Wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych jest czynna tylko w lipcu i sierpniu. Rowery będzie można wypożyczać od wiosny do jesieni
    Kalety kupiły 20 rowerów trekingowych, które będą wypożyczane turystom w Zielonej. — Wypożyczalnia kajaków i rowerków wodnych jest czynna tylko w lipcu i sierpniu. Rowery będzie można wypożyczać od wiosny do jesieni
26.08.2015

Zielona energia

— Spotykamy się nieprzypadkowo w tym czasie. Podczas konferencji padają deklaracje i postanowienia, a potem, do rozpoczęcia sezonu turystycznego, będą trzy miesiące na ich realizację — powiedział  burmistrz Kalet Klaudiusz Kandzia, otwierając V Konferencję w sprawie rozwoju Zielonej. Współorganizatorem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. — To, o czym tutaj rozmawiamy, to nie tylko papierowe plany. Przedstawione zamierzenia są  realizowane i z takim miejskim samorządem warto współpracować —  powiedział Andrzej Pilot, prezes funduszu.

Konferencja, która odbyła się w piątek, 27 lutego, rozpoczęła się jak zwykle od przedstawienia tego, co w Zielonej zrobiono w ubiegłym roku. To wiosenne porządki w czynie społecznym, w których biorą udział radni z burmistrzem, wędkarze, ale też mieszkańcy Zielonej, których na sesji reprezentowali Waldemar Sroga i Eryk Skop. Sprzyjające Zielonej Nadleśnictwa w Świerklańcu i w Koszęcinie postarały się o 4 nowe wiaty dla turystów. Ze wsparciem katowickiego WFOŚiGW urządzono przyrodniczą grę terenową. Powstało boisko do siatkówki plażowej, ustawiono drewnianą rzeźbę kuźnika, która wyszła spod dłuta Ryszarda Wysockiego z Zielonej, zmodernizowano oświetlenie przy ul. Stawowej, jakie ostatni raz było czynne co najmniej 15 lat temu. Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach naprawił szkody, które wyrządziła powódź w czerwcu 2013 r. Ustawiono wieżę dla ratownika, prowadzona jest stała kontrola jakości wody na kąpielisku, zorganizowano kilkanaście dużych imprez.

Plany na 2015 rok to uruchomienie wypożyczalni rowerów trekingowych, zakup dwóch dużych rowerów wodnych, zakup plażowej przebieralni i toalet, oświetlenie promenady żeglarskiej i nabrzeża w kierunku plaży na górnym zbiorniku. Kąpielisko ma powstać także na dolnym zbiorniku. Aby sezon w Zielonej trwał nie tylko latem, planowane jest uruchomienie wypożyczalni nart biegowych, a rozległe lasy wokół stawów wyjątkowo sprzyjają uprawianiu tej dyscypliny sportu.

Świerklaniecki nadleśniczy Włodzimierz Błaszczyk i zastępca nadleśniczego w Koszęcinie Robert Gorzelak obiecali dołożyć po 15-20 tys. zł do zakupu urządzeń do siłowni zewnętrznej. Prezes Pilot zachęcał Joannę Ślusarczyk, dyrektor Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, do skorzystania z środków funduszu na termomodernizację wodomistrzówki w Zielonej. Miasto będzie aplikować do WFOŚiGW o dotację na urządzenie ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej na kaletańskim odcinku Leśnej Rajzy. Do bogatego kalendarza imprez mają dołączyć zawody wędkarskie w łowieniu karpia, a V Święto Zielonej ma zostać urozmaicone pokazem lampionów na wodzie.

Konferencja to także dobra okazja do podziękowań za zaangażowanie w rozwój Zielonej. — Dziękuję burmistrzowi, że dostrzegł potencjał tkwiący w Zielonej i w sobie właściwy, umiejętny sposób zjednał sojuszników w jego wykorzystaniu — powiedziała radna Mirosława Potempa. Burmistrzowi Kandzi dziękował także prezes Pilot, który listami gratulacyjnymi uhonorował również nadleśniczych Włodzimierza Błaszczyka, Krzysztofa Lysika i Zdzisława Unglika, Andrzeja Makowskiego, prezesa Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska oraz dyrektor Ślusarczyk.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.