•  
  •   Fot. Jarosław Myśliwski
  08.10.2019

  Zielona nauka w zielonej pracowni

  W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zendku otwarto zieloną pracownię Nasza Natura. Gmina Ożarowice otrzymała ne jej realizację 37,5 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

  Od 5 lat katowicki WFOŚiGW organizuje konkurs dla samorządów zainteresowanych utworzeniem w swoich szkołach zielonych pracowni. W tym roku nagrodzono 87 projektów, na których realizację fundusz przeznaczył ponad 3 mln zł. Wśród laureatów konkursu są szkoły z powiatów tarnogórskiego i lublinieckiego. – W tym roku jest to piąta edycja konkursu, największa jak do tej pory. W ciągu5 lat powstało 250 pracowni. Nowoczesny wystrój, nowoczesne pomoce naukowe i jesteśmy przekonani, że to działanie funduszu pozwoli zwiększyć świadomość ekologiczną, bo nauka w takich warunkach jest po prostu łatwiejsza i przyjemniejsza – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

  Konkurs skierowany był do organów prowadzących placówki oświatowe z województwa śląskiego, w tym nagrodzonych w konkursie pn. "Zielona pracownia_projekt 2019".

  Przedmiotem konkursu było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Nadesłane wnioski oceniono, biorąc pod uwagę: pomysł na zagospodarowanie pracowni (wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetykę, kreatywność, innowacyjność rozwiązań), różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu oraz zasadność ich zakupu.

  – Patrzymy przede wszystkim na zaangażowanie, na pomysł. Nie chcemy, żeby były to pracownie standardowe, takie same. Dlatego każda zielona pracownia to inny pomysł, lokalny, wychodzący ze szkoły, od nauczycieli, niejednokrotnie od uczniów i stąd ta różnorodność. Nie ma dwóch takich samych pracowni, które by powstały ze wsparciem wojewódzkiego funduszu – mówi prezes Bednarek. (mir)


  Artykuł ukazał się w GWARKU 40/2019 z 08.10.2019

  komentarze
  „Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

  Wydawca:
  Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

  Adres redakcji:
  42-600 Tarnowskie Góry
  ul. Bytomska 3
  Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
  fax 32-285-37-03
  Poinformuj Gwarka

  Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

   

  Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.