•  Pociągiem można jechać za darmo, ale parkowanie słono kosztuje.
     Pociągiem można jechać za darmo, ale parkowanie słono kosztuje. Fot. Alicja Jurasz
07.04.2018

Zielona środa nie taka darmowa

Zielone Środy to akcja Kolei Śląskich. Ma zachęcić kierowców do korzystania z kolei. O tym, że Zielona Środa może drogo kosztować, przekonała się nasza czytelniczka.

W każdą trzecią środę miesiąca kierowcy mogą za darmo korzystać z pociągów Kolei Śląskich i to z osobą towarzyszącą. Podczas kontroli muszą tylko pokazać dowód rejestracyjny. Jedna z naszych czytelniczek w marcu postanowiła w ten sposób dojechać do pracy. Na dworzec kolejowy w Tarnowskich Górach przyjechała samochodem i chciała przesiąść się na pociąg. Okazało się, że parking jest płatny i to słono. Opłata minimalna wynosi 3 zł, za pierwszą godzinę i każdą następną – 3 zł. To drożej, niż na płatnych parkingach miejskich w dużych ościennych miastach. Kiedy przeliczyła, ile wyda za zaparkowanie samochodu przez cały dzień rozmyśliła się. Do ekologicznej akcji musiałaby dopłacić z własnej kieszeni.

– Niestety, jako Koleje Śląskie nie mamy wpływu na opłaty naliczane za parkowanie w pobliżu dworców. Taka decyzja zależy od właścicieli danego parkingu – czyli np. miasta, PKP lub też właścicieli prywatnych – komentuje Magdalena Iwańska z biura prasowego Kolei Śląskich.W tym przypadku parking jest w użytkowaniu wieczystym PKP S.A. A teren dzierżawiony jest zewnętrznej firmie. Na pytanie, czy nie da się z nią porozumieć w celu zniesienia opłat lub zmniejszenia ich, tak, żeby cała akcja była dla kierowców atrakcyjna Magdalena Iwańska odpowiada, że nie jest to wykluczone, ale w przyszłości.

Nie pierwszy raz parking przy tarnogórskim dworcu jest źródłem problemów. Czytelnicy wielokrotnie skarżyli się, że nie ma tam możliwości zostawienia samochodu bezpłatnie nawet na 15 minut, żeby pomóc pasażerowi wnieść bagaż na peron. Być może dlatego, przez większość dnia większość miejsc parkingowych świeci tam pustkami.

Alicja Jurasz


Artykuł ukazał się w GWARKU 15/2018 z 10.04.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.