•   Za pieniądze WFOŚiGW w Zielonej powstały ścieżki edukacyjno-przyrodnicze.
      Za pieniądze WFOŚiGW w Zielonej powstały ścieżki edukacyjno-przyrodnicze.
27.03.2018

Zielona zmienia się na naszych oczach

W 2010 roku na łamach Gwarka ukazał się artykuł “Zielona umiera”. Wspominano go, podczas tegorocznej VIII Konferencji w sprawie rozwoju Zielonej.

Artykuł ukazał się tuż po powodzi, żywioł zniszczył wtedy kanał ulgi i część położonego nad nim ośrodka wypoczynkowego, uszkodzony został most. Tych, których nie odstraszał księżycowy krajobraz nad dolnym stawem, zniechęcał zakaz kąpieli wprowadzony kolejny rok z rzędu.

– Teraz doskonale widać, jak dobrze wytyczony cel i konsekwencja w dążeniu do niego przynoszą skutki. Zielona zmienia się na naszych oczach – powiedział Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Wodnej w Katowicach. Także dzięki wsparciu funduszu Zielona odzyskała swój blask i przyciąga turystów.

Odbudowa kanału ulgi, uruchomienie wypożyczalni sprzętu wodnego, montaż drewnianych wiat i siłowni zewnętrznych - wymieniano najważniejsze przedsięwzięcia zrealizowane na terenie zbiorników wodnych od 2011 r. Za pieniądze WFOŚiGW w Zielonej powstały ścieżki edukacyjno-przyrodnicze. Dzięki nim przyjeżdżający nad stawy turyści mogą w ciekawy sposób wiele dowiedzieć się o otaczających ich przyrodzie.

W planach jest utworzenie kolejnej ścieżki, tym razem na wyspie na dolnym stawie. Mają tam zostać ustawione cztery komplety edukacyjnych rzeźb drewnianych, przedstawiających ryby słodkowodne, ptaki wodne, wydry i bobry. Dzięki dużym i przestronnym modelom, które mają powstać szczególnie z myślą o dzieciach, będzie można poznać gatunki zwierząt zamieszkujących lokalne środowisko. Na dofinansowanie utworzenia ścieżki edukacyjnej Kalety złożyły wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Miasto wnioskuje o 13 tys. zł.

Na wyspę będzie się można dostać za pomocą kajaków lub rowerków wodnych. – Mamy projekty przygotowane przez studentów Politechniki Śląskiej, do których chcielibyśmy wrócić. Jednym z nich jest pomysł na prom linowy, napędzany siłom mięśni ludzkich, który kursowałby na wyspę. Niestety, nie ma na naszej konferencji przedstawiciela Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, z którym musimy uzgodnić utworzenie przeprawy promowej – powiedział burmistrz Kalet Klaudiusz Kandzia.

W najbliższych planach jest wydzielenie części plaży pod wodny plac zabaw, a także doposażenie wypożyczalni sprzętu wodnego o pontony, leżaki i parasole. Na poprawę bezpieczeństwa będzie miał wpływ zakup dla kaletańskiej jednostki OSP motorowej łodzi płaskodennej wraz z przyczepą. Kaletom udało się zdobyć dotację unijną, która pokryje 75 proc. wartości sprzętu. Kaletańscy strażacy przejdą szkolenie sternika motorowodnego.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 13/2018 z 27.03.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.