•  Czesław Tyrol podczas jednego z wielu spotkań popularyzujących przyrodę. W rękach trzyma gniazdo remiza.
    Czesław Tyrol podczas jednego z wielu spotkań popularyzujących przyrodę. W rękach trzyma gniazdo remiza. Fot. Jarosław Myśliwski
06.05.2017

Zielony Czek dla Czesława Tyrola

Czesław Tyrol został laureatem nagrody Zielony Czek, przyznawanej prze fundusz ochrony środowiska. Otrzymał 7,5 tys. zł, które planuje przeznaczyć na powiększenie prywatnej ekspozycji przyrodniczej, jaką prezentuje często podczas imprez popularyzujących przyrodę.

Nagrodzony jest leśnikiem, pasjonatem i gawędziarzem, który potrafi w bardzo ciekawy sposób opowiadać o lasach tarnogórsko-lublinieckich.

Wniosek o przyznanie nagrody złożył Jan Myrcik, prowadzący Ośrodek Kultury i Edukacji Regionalnej w Koszęcinie. – Czesław Tyrol to znakomity leśnik, niedościgniony edukator wszczepiający ludziom miłość i szacunek do przyrody, i śląskiej historii. Dodatkowy atut to posługiwanie się podczas prelekcji gwarą śląską – mówi autor wniosku. Laureat od kilkudziesięciu lat prowadzi prelekcje, pogadanki, jest autorem artykułów prasowych i naukowych dotyczących walorów przyrodniczych. Spod jego pióra wyszły książki "W leśnej dolinie Małej Panwi" oraz "Walory przyrodnicze i kulturowe gminy Koszęcin".

Czesława Tyrola można spotkać na wielu imprezach. Od 18 lat na Święcie Śląska organizuje pokaz wytopu żelaza w dymarkach. Opowiada o dawnych profesjach związanych z lasem: szyndzielorzach, kurzokach czy śmirusach, od których wzięły się nazwiska czy lokalne nazwy.

– Nie umia zaskoczyć, jak to godajom – mówi o zaskoczeniu związanym z przyznaniem Zielonego Czeku.

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 18/2017 z 09.05.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.