• Chorągiew Śląska ZHP jest największym beneficjentem programu wspierania profilaktyki zdrowotnej dzieci, który dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dlatego w piątek prezes Andrzej Pilot od
    Chorągiew Śląska ZHP jest największym beneficjentem programu wspierania profilaktyki zdrowotnej dzieci, który dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dlatego w piątek prezes Andrzej Pilot od Fot. Archiwum WFOŚiGW
11.07.2016

Zielony wypoczynek ze wsparciem funduszu

– 1 mln 700 tys. zł przeznaczył fundusz na profilaktykę zdrowotną wraz z edukacją ekologiczną, które realizowane są w okresie wakacji. Skorzysta z nich około 9 000 dzieci – mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W 2016 roku fundusz na dofinansowanie profilaktyki zdrowotnej dzieci przeznaczył w sumie około 5,5 mln zł. Za te pieniądze wspierane są wyjazdy dzieci na zielone szkoły oraz w okresie wakacji i ferii zimowych, a także profilaktyka specjalistyczna. Wyjazd musi zostać zorganizowany do miejscowości czystej ekologicznie, co stwierdza opinia odpowiedniego inspektoratu ochrony środowiska.

– Dzieci wyjeżdżają głównie do miejscowości nadmorskich oraz w góry na terenie województwa śląskiego, do takich miejscowości jak: Istebna, Ustroń, Węgierska Górka – mówi prezes Pilot. – Środki funduszu mogą być przeznaczone na realizację programu profilaktyki zdrowotnej, edukacji ekologicznej lub przypadku wyjazdów dzieci na obszarze województwa śląskiego regionalnej edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Dofinansowujemy zabiegi profilaktyczno-lecznicze, zajęcia sportowe, wzbogacone wyżywienie zgodne z programem żywieniowym ustalonym przez dietetyka, bilety wstępu do muzeów, parków narodowych, opłatę przewodnika, prelekcje proekologiczne, zakup nagród w konkursach ekologicznych, zakup materiałów plastycznych itp.

Spośród 9000 dzieci, które korzystają z dofinansowania w wysokości 1 mln 700 tys. zł przeznaczonego przez WFOŚiGW na profilaktykę wraz z edukacją ekologiczną, są m.in. harcerze z Hufca ZHP Ziemi Tarnogórskiej. Chorągiew Śląska Związku Harcerstwa Polskiego jest największym organizatorem wyjazdów dofinansowanych przez katowicki WFOŚiGW. W tym roku fundusz wsparł wyjazdy wakacyjne dla harcerzy kwotą 660 tys. zł. – Skorzysta z nich około 3 900 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów specjalnych. Zadanie realizowane jest w harcerskich ośrodkach obozowych, znajdujących się na terenie całej Polski – mówi prezes Pilot.

Jednym z takich miejsc jest Ośrodek Harcerski Borowiany. Od 4 do 17 lipca w trzech podobozach wypoczywało tam 140 uczestników. – Najmłodsi, czyli zuchy realizowali sprawności Narnijczyk oraz Staś i Nel, a podobóz łączony z kolonią zuchową odbywał podróż w 14 dni dookoła świata. Program dla najstarszego podobozu został opracowany na podstawie sagi o Wiedźminie. Oprócz fabuły realizowany był program edukacji ekologicznej i prozdrowotnej, odbywały się warsztaty, konkursy plastyczne, zajęcia terenowe. 11 lipca wszyscy uczestnicy wyruszyli na wycieczkę, jedni do Ogrodzieńca, inni do Miasteczka Twingpigs w Żorach, a najmłodsi do ZOO i skansenu w Chorzowie – informuje hm. Elżbieta Pyka, komendantka Hufca ZHP Ziemi Tarnogórskiej.

Wysokość dotacji na uczestnika:

– w przypadku wyjazdu do ośrodków poza terenem województwa śląskiego kwota dotacji wynosi: 150 zł stawka podstawowa lub 200 zł stawka podwyższona (dotyczy dzieci w szczególnych sytuacjach ze względu na problemy rodzinne lub zdrowotne),

– w przypadku wyjazdu do ośrodków na terenie województwa śląskiego: 350 zł lub 400 zł,

– w przypadku wyjazdu krótszego niż 14 dni do ośrodków poza terenem województwa śląskiego: 100 lub 150 zł,

– w przypadku wyjazdu krótszego niż 14 dni do ośrodków na terenie województwa śląskiego: 250 lub 300 zł.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 29 z 19.07.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.