•  
      Fot. Materiały operacyjne SG
05.07.2019

Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów

Kompletna linia produkcyjna z profesjonalnymi maszynami, magazyn krajanki tytoniowej i gotowe do sprzedaży papierosy. W Piekarach Śląskich zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów.

Akcję przeprowadzili funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji z Gdańska. Na trop piekarskiej fabryki wpadli między innymi dzięki informacjom od holenderskiej służby podatkowej i Europolu.

W tym tygodniu mundurowi weszli na dwie posesje w Piekarach Śląskich. Na jednej była kompletna linia do produkcji i pakowania papierosów, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania. Funkcjonariusze znaleźli także dużo gotowych papierosów i krajanki tytoniowej. Na drugiej posesji znajdował się magazyn. W sumie przejęto ok. 6 mln papierosów i ponad 2 tony krajanki.

Zatrzymano 14 osób – 2 Polaków i 12 Ukraińców. Jeden wpadł, kiedy wyjeżdżał z posesji busem. – Był kompletnie zaskoczony błyskawicznym działaniem funkcjonariuszy i nie spodziewał się takiego obrotu sprawy. Samochód był wyładowany kartonami z blisko 600 tys. papierosów, w paczkach nieopieczętowanych polskimi znakami akcyzy skarbowej – informuje mjr Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału SG.

Zatrzymani są w wieku od 24 do 43 lat. Ukraińcy przebywali w Polsce legalnie. Jeden z Polaków był poszukiwany listem gończym za wcześniejsze przestępstwa.

Fabryka mogła działać od 2018 roku, a papierosy były rozprowadzane pod szyldem znanej zagranicznej marki. Podejrzewa się, że wywożono je z Polski i rozprowadzano w innych krajach Unii Europejskiej.

Według wstępnych szacunków służb, gdyby przejęty towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia podatku VAT i akcyzy mogłyby wynieść ponad 8 mln zł. Sprawą zajmuje się Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Film z akcji TUTAJ

(esp)


Artykuł ukazał się w GWARKU 27/2019 z 09.07.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.